Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stopa bezrobocia w dół. Oto najnowsze dane

0
Podziel się:

Wzrost PKB będzie jeszcze korzystniejszy.

Stopa bezrobocia w dół. Oto najnowsze dane
(Andrzej Wawok/Reporter)

Odsetek osób bez pracy w maju wyniósł 12,5 procent. Takie dane podał dziś Główny Urząd Statystyczny. Wynik zgodny od oczekiwaniami. Nie są to jedyne informacje jakie napłynęły z rodzimej gospodarki. Opublikowano również zmianę poziomu sprzedaży detalicznej.

Aktualizacja: 12:00

Wiele wskazuje na to, że wzrost PKB w II kwartale będzie nieco korzystniejszy niż w I kwartale - powiedziała wiceprezes GUS Halina Dmochowska.

_ - Dynamiki po pierwszych dwóch miesiącach II kwartału są nieco lepsze niż z dwóch miesięcy I kwartału. To pozwala oczekiwać, że tempo wzrostu z I kwartału nie jest zagrożone, a wiele wskazuje na to, że ten wzrost będzie nieco korzystniejszy _ - powiedziała Dmochowska.

PKB w I kwartale wzrósł o 3,4 proc. Ekonomiści spodziewają się wzrostu w II kwartale na poziomie 3,3 proc.

Bezrobocie w maju wyniosło 12,5 proc. wobec 13 proc. w kwietniu 2014 r. - poinformował w czwartek GUS. Ekonomiści są podzieleni, czy stopniowa poprawa koniunktury gospodarczej spowoduje dalszy spadek bezrobocia w kolejnych miesiącach.Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu maja wyniosła 1 mln 986,7 tys. osób.

Stopa bezrobocia w Polsce od początku roku Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Najwyższe bezrobocie utrzymywało się w województwach: warmińsko-mazurskim (19,6 proc.), kujawsko-pomorskim (16,8 proc.) i zachodniopomorskim (16,4 proc.).

Jak podał GUS, najniższe bezrobocie odnotowano w woj. wielkopolskim (8,7 proc.), woj. mazowieckim (10,5 proc.) oraz woj. śląskim (10,6 proc.). GUS dodał, że w stosunku do kwietnia br. bezrobocie zmalało we wszystkich województwach, a najbardziej w woj. lubuskim i warmińsko-mazurskim (po 5,7 pkt proc.), wielkopolskim (o 5,5 pkt proc.), dolnośląskim (o 5,2 pkt proc.) oraz lubelskim, podkarpackim i zachodniopomorskim (o 4,9 pkt proc.).

W porównaniu z majem ub.r. stopa bezrobocia również spadła we wszystkich województwach, w największym stopniu w województwach: wielkopolskim, lubuskim i dolnośląskim. Według GUS na koniec maja 266 zakładów pracy zadeklarowało zwolnienie w najbliższym czasie 22,8 tys. pracowników, w tym z sektora publicznego 5,1 tys. osób. Przed rokiem było to odpowiednio: 457 zakładów, 32,8 tys. pracowników, w tym 6,4 tys. z sektora publicznego.

Z danych GUS wynika, że w maju br. do urzędów pracy zgłosiło 166,7 tys. osób, czyli o 5,7 tys. mniej niż w kwietniu 2014 r. i o 9,5 tys. mniej niż w maju 2013 r.

GUS poinformował ponadto, że na koniec maja pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 95,9 tys. ofert pracy wobec 102 tys. przed miesiącem i 76,4 tys. przed rokiem.

GUS podał, że wydajność pracy w przemyśle od stycznia do maja wzrosła o 4 proc. wobec tego samego okresu 2013 r., przy większym o 0,7 proc. zatrudnieniu i wzroście przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto o 4,2 proc.

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek powiedziała, że na kreowanie nowych miejsc pracy były uruchamiane środki publiczne, które działały zarówno pod koniec ub.r., jak i w ostatnich miesiącach. _ Ponadto resort pracy wyraźnie wskazuje, że rośnie liczba niesubsydiowanych miejsc pracy, czyli związanych z inwestycjami i rozwojem polskiej gospodarki _ - podkreśliła. Kurtek uważa, że oprócz czynników sezonowych, wpływ na spadek bezrobocia ma też kreowanie nowych miejsc pracy dzięki poprawiającej się sytuacji gospodarczej kraju.

Ekonomistka spodziewa się, że w kolejnych miesiącach stopa bezrobocia będzie dalej spadać. _ Stopniowa poprawa koniunktury, choć nie będzie ona tak dynamiczna w drugim kwartale jak w pierwszym, spowoduje, że bezrobocie w miesiącach letnich może znaleźć się poniżej 12 proc. _ - oceniła.

Według Kurtek stopa bezrobocia na koniec 2014 r. nie będzie wyższa niż 12,3-12,4 proc. wobec 13,4 proc. na koniec 2013 r.

Główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu Janusz Jankowiak powiedział, że dane dotyczące zatrudnienia oznaczają stabilizację, a spadek stopy bezrobocia jest spowodowany głównie czynnikami sezonowymi, a w mniejszym stopniu tworzeniem nowych miejsc pracy czy powrotem na rynek pracy osób długo bezrobotnych.

Jankowiak szacuje, że na koniec tego roku bezrobocie przekroczy 13 proc. i sięgnie 13,1-13,2 proc. _ Dopiero w przyszłym roku - przy znacznym wzroście inwestycji publicznych - spadnie poniżej 13 proc. _ - podkreślił.

Sprzedaż detaliczna w maju wzrosła o 3,8 procent w ujęciu rocznym. Rynek spodziewał się wzrostu o 6,8 procent, czyli o 3 punkty procentowe mniej. W stosunku do ubiegłego miesiąca spadła ona o 2,7 procent.

Skok w przemyśle

Nowe zamówienia w przemyśle na eksport w maju w ujęciu rok do roku wzrosły o 7,8 proc., po wzroście o 7,1 proc. w poprzednim miesiącu - podał GUS.

Nowe zamówienia na eksport w ujęciu miesięcznym spadły o 7,4 proc. Przed miesiącem zamówienia na eksport spadły o 3,5 proc. mdm.

Wskaźnik nowych zamówień w przemyśle pokazuje rozwój popytu na wyroby i usługi. Służy on do oceny przyszłej produkcji.

GUS skorygował dane na temat produkcji przemysłowej w kwietniu rok do roku do 5,5 proc. z 5,4 proc. wcześniej. Miesiąc do miesiąca spadek produkcji w kwietniu wyniósł 2,2 proc. wobec 2,3 proc. wcześniej.

Budowlanka w górę, a ceny w sklepach w dół

W końcu maja w budowie było 697,9 tys. mieszkań, o 0,7 proc. mniej niż w końcu maja 2013 roku.

Ceny w sklepach detalicznych spadły w maju o 0,5 proc., po spadku w kwietniu też o 0,5 proc. - wynika z opublikowanych danych GUS.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)