Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stopa bezrobocia w Polsce w kwietniu wyniosła 14 procent

0
Podziel się:

Problem w tym, że nowych pracujących nie przybywa.

Stopa bezrobocia w Polsce w kwietniu wyniosła 14 procent
(kadmy/iStockphoto)
bEUvislN

Stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła 14,0 proc. wobec 14,3 proc. w marcu - podał w czwartkowym komunikacie resort pracy. Liczba bezrobotnych wyniosła 2 mln 258,6 tys. osób i spadła wobec marca o 55,8 tys., czyli o 2,4 proc.

[Aktualizacja: godzina 14:15]

Liczba wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej wyniosła w kwietniu 84,5 tys. i jest to wobec marca spadek o 4,4 tys., czyli o 5,0 proc.

bEUvislP

_ Z sygnałów otrzymanych z urzędów pracy wynika, że do spadku bezrobocia przyczynił się przede wszystkim spadek liczby nowych rejestracji bezrobotnych oraz wzrost wyłączeń z ewidencji bezrobotnych. Wzrosła liczba wyłączeń z ewidencji zarówno z tytułu podjęcia pracy, jak i niepotwierdzenia gotowości do pracy. Zjawisko wzrostu wyrejestrowań z tytułu podjęcia pracy było spowodowane zintensyfikowaniem prac sezonowych w budownictwie, rolnictwie, ogrodnictwie i leśnictwie - _ czytamy w komunikacie.

_ Wpływ na spadek bezrobocia mogło mieć także podejmowanie zatrudnienia sezonowego w turystyce. Również realizacja programów aktywizacji bezrobotnych z Funduszu Pracy i ze środków unijnych, przyczyniła się do spadku bezrobocia - _ napisano w komentarzu.

Z danych resortu pracy wynika, że w kwietniu, liczba miejsc pracy była o 9,9 tys. wyższa, a pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 74,6 tys. wolnych miejsc pracy.

Bezrobocie ma spadać

bEUvislV

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że spodziewa się, że w maju bezrobocie spadnie o 0,2-0,5 proc. Resort zapowiedział też interwencję nakierowaną na aktywizację młodzieży i osób ponad 50-letnich.

_ Mam nadzieję, i takie są nasze przewidywania na następny miesiąc, że spadek bezrobocia będzie się utrzymywał. Tutaj szacujemy, że pewnie w podobnych granicach - pomiędzy 0,2 a 0,5 proc. _ - dodał minister.

Z kolei wiceminister Jacek Męcina poinformował, że resort przymierza się do interwencji na rzecz młodzieży i osób ponad 50-letnich. _ Planujemy jeszcze jedną dodatkową interwencję - szczególne działania skierowane na młodzież i osoby w wieku 50+, które są w najtrudniejszej sytuacji. W drugiej połowie roku powinny zadziałać takie instrumenty jak ustawa antykryzysowa, którą rząd zajmie się już w przyszłym tygodniu, i elastyczny czas pracy, który już jest procedowany w parlamencie _ - powiedział Męcina.

Projekt tzw. ustawy antykryzysowej zakłada państwowe dotacje dla przedsiębiorstw dotkniętych kryzysem. Na ten cel rząd zamierza przeznaczyć 500 mln zł, w tym 400 mln na dopłaty do wynagrodzeń dla pracowników zagrożonych zwolnieniami i 100 mln na dofinansowanie szkoleń.

bEUvislW
Czytaj więcej o sytuacji na rynku pracy w Money.pl
Bezrobocie wśród młodych. 73 mln bez pracy W ciągu kolejnych pięciu lat młodych bezrobotnych na świecie jeszcze przybędzie. W 2018 roku bezrobocie wśród młodzieży sięgnie 12,8 procent.
Spodziewają się poprawy na rynku pracy Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych pozytywnych zmian spodziewa się na podstawie Wskaźnika Rynku Pracy.
_ To jest ostatni dzwonek dla gospodarki _ Szef SLD Leszek Miller wezwał dzisiaj rząd, by porzucił strategię schładzania gospodarki oraz surowej polityki fiskalnej i monetarnej na rzecz inwestycji publicznych.
bEUvismq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)