Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stopa inflacji w Polsce. Poniżej celu NBP

0
Podziel się:

- Gospodarka będzie rozwijała się poniżej potencjału przez 2014 r. i popyt krajowy będzie niski - uważają analitycy JP Morgan.

Stopa inflacji w Polsce. Poniżej celu NBP
(SPLASH NEWS/EAST NEWS)

Stopa inflacji w Polsce na koniec 2013 roku sięgnie 1,5 procenta rok do roku, a w 2014 roku będzie się wahała w granicach 1,5-2 procent, więc będzie poniżej celu NBP - przewiduje bank JP Morgan.

_ - Gospodarka będzie rozwijała się poniżej potencjału przez 2014 r. i popyt krajowy będzie niski. W najbliższym roku nie grozi jej to, że rosnący popyt będzie napędzał presję inflacyjną _ - zaznacza komentarz banku.

GUS poinformował wczoraj, że inflacja w segmencie towarów i usług konsumpcyjnych za sierpień wyniosła 1,1 procent rok do roku i była na tym samym poziomie co w lipcu. Spadek mdm wyniósł -0,3 procenta i był spowodowany tańszą żywnością i obniżką inflacji bazowej, m.in. wskutek przecen odzieży.

Stopę inflacji bazowej kalkulowaną z wyłączeniem żywności i paliw za sierpień JP Morgan szacuje na 1,5 procent rok do roku wobec 1,4 procenta rok do roku w lipcu i 0 procent mdm. Bank zakłada, że do końca 2014 r. stopa inflacji bazowej utrzyma się poniżej progu 2 procent rok do roku, choć przejściowo może go przekroczyć.

_ - Niski popyt powoduje, że otoczenie dla polskiej gospodarki nie ma charakteru inflacyjnego. Inflacja poniżej celu nie zapowiada zacieśnienia polityki pieniężnej przed końcem 2014 r. _ - czytamy w komentarzu.

_ - Po to, by Rada Polityki Pieniężnej przestawiła się na restrykcyjną politykę pieniężną, stopa inflacji musiałaby przyspieszyć do około 2 procent rok do roku, a dynamika wzrostu musiałaby sięgnąć 3 procent - żaden z tych warunków nie będzie spełniony przed drugim półroczem 2014 r. _ - dodaje.

Czytaj więcej w Money.pl
Rząd przedstawi budżet na przyszły rok Zdaniem Michała Boniego, lepiej założyć nieco gorsze wskaźniki gospodarcze i przyjemnie być zaskoczonym, niż przeszacować budżet.
Polska gospodarka wychodzi z kryzysu? Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane o polskim PKB.
Polska gospodarka przyspiesza. Ile wzrośnie? Lepsze dane o aktywności przedsiębiorców, przyzwoite wyniki eksportu, poprawa rynku pracy sugerują, że polska gospodarka może w obecnym roku spisać się najlepiej w regionie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)