Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stopy procentowe raczej nie zmienią się do końca 2016 roku - zakłada minister finansów

0
Podziel się:

- Obniżka stóp jest bardzo korzystna, ale w porównaniu do innych rozwiniętych krajów to nic szczególnego - mówi minister finansów, który zdradza też prognozy wzrostu polskiego PKB.

Stopy procentowe raczej nie zmienią się do końca 2016 roku - zakłada minister finansów
(Stanisław Kowalczuk / East News)
bEKfJxqt

Resort finansów w swoich prognozach budżetowych prawdopodobnie będzie zakładał, że stopy procentowe nie zmienią się do końca 2016 roku - wskazał minister finansów Mateusz Szczurek (na zdjęciu).

[Aktualizacja godzina 9:54]

_ - Bardzo cieszę się, że RPP obniżyła stopy procentowe, bo oznacza to także niższe koszty obsługi długu publicznego, a więc więcej pieniędzy w kieszeni podatników, więcej pieniędzy na inne cele, które zostają w budżecie _ - mówił Szczurek w "Sygnałach dnia".

bEKfJxqv

_ - Jest więc to z punktu widzenia finansów publicznych decyzja korzystna. Z punktu widzenia stabilności cen - na pewno nie będzie szkodziła, a gospodarce - jak sądzę, też pomoże _ - dodał.

Szczurek zaznaczył jednak, że _ nadzwyczajność tego obniżenia stóp procentowych nie jest również specjalnie duża _, biorąc pod uwagę m.in. poziom deflacji oraz to, co obserwujemy poza granicami Polski. _ - Stopy procentowe wszędzie na świecie w rozwiniętych krajach są bardzo, bardzo niskie. Najczęściej niższe niż to, co obserwujemy w Polsce _ - mówił.

Szef MF odniósł się też do zapowiedzi RPP, iż środowa obniżka stóp oznaczała zakończenie cyklu łagodzenia polityki pieniężnej.

_ - MF i rząd jest biorcą oficjalnych stóp procentowych, to w końcu nie my decydujemy o ich poziomie. Tego rodzaju zapewnienie czy deklaracja o końcu cyklu obniżek pojawiło się już raz w oficjalnych komunikatach RPP i okazało się ono przedwczesne. Zobaczymy, jaki będzie efekt, na przykład luzowania ilościowego w strefie euro, jak długo utrzyma się deflacja _ - stwierdził.

bEKfJxqB

_ - W naszych prognozach budżetowych, zarówno tegorocznych, jak i przyszłorocznych będziemy prawdopodobnie zakładali stopy procentowe bez zmian na tym poziomie do końca 2016 r. Tak dzisiaj bym przewidywał _ - dodał.

W środę (4 marca) zakończyło się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, podczas którego jej członkowie zdecydowali się - po raz pierwszy od października ub.r. - na obniżkę stóp procentowych. Redukcja wyniosła 50 pkt bazowych i dotyczyła wszystkich stóp. W efekcie stopa referencyjna wynosić będzie 1,50 proc. w skali rocznej, stopa lombardowa - 2,50 proc., stopa depozytowa - 0,50 proc., a stopa redyskonta weksli 1,75 proc. W komunikacie RPP poinformowała też o zamknięciu cyklu łagodzenia polityki pieniężnej.

Wzrost gospodarczy w tym roku taki, jak w zeszłym

Poinformował o tym Mateusz Szczurek. Szef MF zaznaczył jednak, że obecnie tempo poprawy sytuacji jest mniejsze niż było przed rokiem. _ - Wtedy wzrost gospodarczy niemal udało się podwoić. Tym razem oczekujemy zbliżonego wzrostu gospodarczego do tego co widzieliśmy w 2014 r. _ - mówił Szczurek w "Sygnałach dnia".

Wskazał też na poprawiającą się sytuację na rynku pracy. - _ Pierwsze dane dotyczące rynku pracy w tym roku są budujące. Cały czas po odsezonowaniu mamy do czynienia ze spadkiem stopy bezrobocia i wzrostem zatrudnienia _ - powiedział.

bEKfJxqC

_ - Po raz pierwszy od pewnego czasu nie tylko bezrobocie łączne jest sporo poniżej średniej unijnej, ale także bezrobocie wśród młodych jest mniejsze od przeciętnej w UE _ - dodał.

Z danych opublikowanych przez GUS wynika, że w 2014 r. dynamika polskiego PKB wyniosła 3,3 proc.

Czytaj więcej w Money.pl

bEKfJxqW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)