Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stopy procentowe. Dziś decyzja Rady Polityki Pieniężnej

0
Podziel się:

Po południu poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej. Dziś podstawowa stopa NBP to 4,5 proc.

Stopy procentowe. Dziś decyzja Rady Polityki Pieniężnej
(Marek Slusarczyk/Dreamstime.com)

Zdecydowana większość ekonomistów uważa, że stopy procentowe powinny pozostać na dotychczasowym poziomie. Jednak, podzielając tę opinię, część ekspertów spodziewa się podwyżki.

Od wczoraj trwa posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, a dziś po południu poznamy ich decyzję, która wpłynie między innymi na wysokość rat i oprocentowanie lokat w polskiej walucie.

Analityk domu maklerskiego BOŚ Łukasz Bugaj spodziewa się podwyżki stóp zgodnie z sygnałem, jaki Rada wysłała na poprzednim posiedzeniu.

-_ Jeżeli stopy zostałyby na tym samym poziomie, to ucierpiałaby reputacja RPP, a w tym czasie Rada nie może sobie na to pozwolić, więc będzie zmuszona iść za ciosem, za komentarzami. Będzie zmuszona o 25 punktów bazowych podnieść stopy, co oczywiście jest dyskusyjne przy poluzowaniu polityki monetarnej większości krajów na świecie i postępującym spowolnieniu gospodarczym w naszym kraju _ - powiedział Bugaj.

POSŁUCHAJ ŁUKASZA BUGAJA:

Jednak analityk domu maklerskiego TMS Brokers Marek Wołos spodziewa się pozostawienia stóp na obecnym poziomie z powodu obawy o wzrost gospodarczy.

_ - Moim zdaniem jednak RPP do czerwca, do publikacji kolejnych danych, bo o ile z jednej strony mamy rosnącą inflację, to z drugiej strony aktywność sektora przemysłowego w całej Europie i w Polsce spada. I Rada, która ostatnio pokazała się nie tylko od tej strony, że pilnuje inflacji, ale też patrzy na wzrost gospodarczy, myślę że znowu w tym miesiącu powie, że wstrzymuje się ze zmianą stóp procentowych i nie nastąpi podwyżka _ - powiedział Marek Wołos.

Obecnie podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego wynosi 4,5 procent.

Czytaj więcej w Money.pl
Belka: To się stanie ze stopami procentowymi Ważna wiadomość dla kredytobiorców po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.
Ważna decyzja dla posiadaczy kredytów Większość ekspertów prognozuje, że stopy procentowe pozostaną na dotychczasowym poziomie.
Zbliża się decyzja Rady. Tak reaguje złoty Złoty słabnie przed decyzją Rady Polityki Pieniężnej. Zobacz, co za tym stoi.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)