Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
stopy procentowe
26.11.2012 09:31

Stopy procentowe. Jest spora szansa na obniżkę

Na grudniowym posiedzeniu RPP ma pojawić się wniosek o obniżkę. Członkowie Rady mówią o łagodzeniu polityki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

*Andrzej Bratkowski z Rady Polityki Pieniężnej poinformował, że na grudniowym posiedzeniu będzie wnioskował o obniżkę stóp procentowych w skali większej niż 50 pb. Najbliższe posiedzenie decyzyjne RPP odbędzie się 4-5 grudnia. *

aktualizacja 09:38

_ - Bardzo bym chciał takiej obniżki (w grudniu - PAP). Na pewno o wyższą niż 50 pb _ - powiedział Bratkowski w Radiu PiN, pytany o jaką obniżkę stóp procentowych będzie wnioskował na najbliższym posiedzeniu.

_ - Jeżeli sytuacja ekonomiczna w naszym otoczeniu zewnętrznym będzie się pogarszać, to tak (dalsze obniżki stóp proc. poniżej 3 proc. - PAP), jeżeli nie - to ten poziom będzie wystarczający. Nigdy nie mieliśmy tak niskich stóp procentowych (główna stopa proc. na poziomie 3,0 proc. - PAP), ale też dawno nie mieliśmy sytuacji, że przez bardzo długi okres mamy do czynienia ze spowolnieniem gospodarczym, które w dalszym ciągu się pogłębia. Patrzymy, co się dzieje w UE, od tego, co się dzieje w Unii przede wszystkim zależy, kiedy polska gospodarka zacznie ponownie przyspieszać, gdyby się okazało, że tam mamy do czynienia z dalszym spowolnieniem, to jeszcze nawet jakieś obniżki stóp procentowych byłyby wskazane _ - dodał.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/109/214637.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/kredytobiorcom;bedzie;lzej;rpp;obnizyla;stopy;procentowe,99,0,1192291.html) *Ważna decyzja w sprawie stóp procentowych * Rada Polityki Pieniężnej obniżyła właśnie stopy procentowe. Zobacz, o ile i co to oznacza.

Najbliższe posiedzenie decyzyjne RPP odbędzie się 4-5 grudnia. W ocenie członka RPP inflacja nie jest obecnie żadnym zagrożeniem, a wpływ szybkich obniżek stóp procentowych na kurs walutowy miałby charakter krótkotrwały.

_ - Inflacja nie jest żadnym zagrożeniem, można co najwyżej mówić o zagrożeniu dla reputacji RPP, że inflacja nam się utrzymuje długo powyżej celu. Wydaje mi się, że w ostatecznym rachunku o naszej reputacji przesądzi, na ile potrafimy wyważyć ryzyka związane z inflacji i ryzyka związane ze wzrostem gospodarczym. Moim zdaniem inflacja poniżej 3 proc., a w gruncie rzeczy z taką będziemy mieli do czynienia już w listopadzie, jest umiarkowana i nie widzę tu żadnego zagrożenia. Tak samo jak nie widzę zagrożenia wzrostu inflacji w najbliższych miesiącach _ - podkreślił Bratkowski.

_ - Dla złotego najważniejsze są perspektywy wzrostu gospodarczego, bo one będą decydowały o stabilności makroekonomicznej, silne spowolnienie to przede wszystkim problem z utrzymaniem równowagi w finansach publicznych, a to jest najbardziej wrażliwy punkt z punktu widzenia awersji do ryzyka. Myślę, że jeżeli nawet spowodowałoby to krótkookresowe osłabienie (szybkie obniżki stóp procentowych - PAP), to byłoby tylko krótkookresowe _ - dodał. Od 2004 r. NBP realizuje cel inflacyjny na poziomie 2,5 proc. z odchyleniami plus/minus 1 pkt proc.

Z kolei inny członek RPP Jerzy Hausner uważa, że Rada Polityki Pieniężnej rozpoczęła cykl łagodzenia polityki pieniężnej i w grudniu należy liczyć się z obniżką stóp procentowych. Jego zdaniem realne stopy procentowe powinny pozostać dodatnie.

_ - Ostatni komunikat Rady nie zostawia wątpliwości, że rozpoczął się cykl łagodzenia polityki pieniężnej. Jak daleko ten cykl się posunie? Nie wiem. Na początku grudnia znowu spotkamy się na zamkniętym posiedzeniu i będziemy dyskutować, co mamy zrobić w grudniu, to jasne. Nie sądzę byśmy mogli mieć do czynienia z jakimś dramatycznym zwrotem sytuacji. Przypuszczam, że w grudniu podtrzymamy linię łagodzenia polityki pieniężnej, czyli należy liczyć się z obniżaniem stóp procentowych _ - powiedział Hausner w wywiadzie dla portalu Obserwatorfinansowy.pl.

Jego zdaniem realne stopy procentowe powinny w Polsce pozostać dodatnie._ - Co do zasady, że powinniśmy mieć realnie dodatnie stopy procentowe - jak najbardziej. Z tym, że pod koniec 2012 r. można oczekiwać wyraźnego obniżania się inflacji, a w związku z tym wskazane jest obniżanie poziomu stóp procentowych. Nie widzę żadnego uzasadnienia, biorąc pod uwagę to, że mamy wzrost gospodarczy i że przed nami konieczność przestawienia gospodarki na rozwiązania strukturalnie bardziej konkurencyjne, aby prowadzić politykę ujemnych stóp procentowych _ - podkreśla członek Rady.

_ Taką samą opinię wielokrotnie wyrażał prezes Narodowego Banku Polskiego i z Markiem Belką w pełni się zgadzam _ - dodał.

Czytaj więcej w Money.pl
Dziś obniżka stóp procentowych? Część ekonomistów spodziewa się obniżki stóp o ćwierć punktu procentowego. Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej rozpoczęło się wczoraj.
Rosną szanse na tańsze kredyty w złotych Adam Glapiński z Rady Polityki Pieniężnej stwierdził, że choć osobiście nie jest entuzjastą obniżek stóp procentowych, to grudniowa redukcja stóp jest prawdopodobna.
Złoty przed końcem roku jeszcze się umocni. Zobacz, o ile Decyzja o pomocy dla Grecji, sytuacja gospodarcza w USA i obniżka stóp procentowych. Jaki będzie to miało wpływ na polską walutę?
Tagi: stopy procentowe, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz