Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stopy procentowe skoczyły do 3,75 procent

0
Podziel się:

To pierwsza taka decyzja Rady Polityki Pieniężnej, której przewodniczy Marek Belka.

Stopy procentowe skoczyły do 3,75 procent
(Łukasz Kamiński/ bpr.sejm.gov.pl)

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała właśnie o podniesieniu stóp procentowych o 0,25 punktu procentowego. Obecnie główna stopa referencyjna wynosi 3,75 procent.

Podwyżka stóp procentowych przez RPP jest pierwszą od czerwca 2008 roku. Wówczas RPP zdecydowała o podniesieniu poziomu stóp do 6 procent i od tamtej pory aż do dzisiaj one spadały.

Decyzja RPP jest zgodna z tym, czego oczekiwali analitycy. Ma spore znaczenie dla posiadaczy kredytów w złotych. Podwyżka przyniesie bowiem zwiększenie oprocentowania ich kredytów a tym samym comiesięcznych rat.

Decyzja RPP nie wywołała dużego zamieszania na rynku, bo była już wcześniej oczekiwana przez inwestorów. - _ Po samej decyzji złoty przesunął się o około jeden grosz do poziomu 3,8650 zł/euro. Czekamy na konferencję i słowa prezesa NBP o tym czy jest to po prostu dostosowanie stóp, czy też początek cyklu. Z technicznego punktu widzenia możemy przesunąć się w kierunku 3,8550 zł/euro _ - powiedział szef dilerów Banku BPH Andrzej Krzemiński.

Rynek długu nie zareagował na podwyżkę stóp procentowych. - _ To była decyzja oczekiwana przez większość uczestników rynku, wyceniona już wcześniej. Teraz pytaniem jest jak jastrzębi będzie komentarz do tej decyzji oraz jaka będzie skala i tempo kolejnych podwyżek _ - powiedział Marek Kaczor, szef dilerów obligacji w PKO BP.

- _ Istotną kwestią jest także czy w marcu będzie kolejna podwyżka, jeśli z wypowiedzi członków RPP da się wysnuć takie wnioski to wpłynie negatywnie na rynek długu _ - dodał.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)