Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Stopy procentowe w Polsce pozostają na dotychczasowym poziomie

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej jest zgodna z oczekiwaniami ekonomistów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Narodowy Bank Polski/Flickr)
Prezes NBP prof. Marek Belka

Rada Polityki Pieniężnej na dzisiejszym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Referencyjna stopa procentowa NBP wynosić nadal 2,50 proc. w skali rocznej - podano w komunikacie NBP.

Decyzja ta jest zgodna z oczekiwaniami. Wszyscy z 22 ankietowanych wcześniej ekonomistów byli zdania, że RPP utrzyma w czerwcu stopy procentowe na niezmienionym poziomie. W komunikacie po majowym posiedzeniu Rada podtrzymała swoją ocenę, że stopy procentowe NBP powinny pozostać niezmienione w dłuższym okresie, tj. co najmniej do końca trzeciego kwartału tego roku.

Prezes NBP prof. Marek Belka w maju mówił, że dobrym momentem, aby określić dalsze zamierzenia ws. polityki stóp procentowych będzie lipcowe posiedzenie RPP, wtedy Rada zapozna się z nową projekcją NBP.

Z ostatniej ankiety wynika, że w przypadku tego roku wszyscy z 22 ankietowanych ekonomistów oczekują stabilizacji głównej stopy NBP na obecnym poziomie 2,50 proc. Ekonomiści są podzieleni, jeśli chodzi o moment pierwszej podwyżki stóp NBP. Sześciu ekonomistów uważa, że będzie to pierwszy kwartał 2015 roku, natomiast ośmiu ekonomistów oczekuje, że nastąpi to w drugim kwartale, a ośmiu spodziewa się pierwszej podwyżki stóp NBP dopiero w trzecim kw. przyszłego roku.

Decyzja RPP oznacza, że w skali rocznej referencyjna stopa NBP wynosi 2,50 proc., lombardowa 4,00 proc., depozytowa 1,00 proc., a redyskonta weksli 2,75 proc.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: stopy procentowe w polsce, stopy procentowe, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz