Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stopy procentowe w strefie euro. Jeszcze długo nie wzrosną

0
Podziel się:

Europejski Bank Centralny przedstawił najnowsze prognozy gospodarcze. Oczekiwania rosną, ale ożywienie jest zbyt kruche.

prezes EBC Mario Draghi
prezes EBC Mario Draghi (ec.europa.eu)

Prezes EBC Mario Draghi zapowiedział, że koszt pieniądza w strefie euro pozostanie na rekordowo niskim poziomie przez bliżej nie określony, ale długi czas. Wszystko przez niską presję na wzrost cen i zbyt powolny wzrost gospodarczy prognozowany na najbliższe lata.

Przed miesiącem Europejski Bank Centralny ku zaskoczeniu ekspertów obniżył stopy procentowe do 0,25 procent. Duży wpływ miały na to niepokojące dane z gospodarek największych krajów Europy. Prognozy EBC na lata 2013-2015 nie są zbyt optymistyczne, aczkolwiek lekko wzrosły w przypadku PKB w 2014 roku w porównaniu z poprzednimi szacunkami.

Jak powiedział na konferencji Mario Draghi, dynamika wzrostu PKB wyniesie za cały obecny rok minus 0,4 procent. Kolejne dwa lata mają przynieść wzrost rzędu 1,1 i 1,5 procent. Inny ważny wskaźnik gospodarczy - inflacja, który obrazuje tempo wzrostu cen, szacowany jest w 2013 roku na poziomie 1,4 procent, w 2014 na 1,1 procent i w 2015 na 1,3 procent.

W związku z tymi prognozami prezes EBC zapowiedział, że na podwyżki stóp procentowych nie można liczyć przez dłuższy czas. Nie wykluczył przy tym dalszego luzowania polityki pieniężnej. Mowa nawet o ujemnych stopach.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)