Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Stosunki amerykańsko-pakistańskie. Ten atak "nastąpił w złym momencie"

0
Podziel się

Likwidacja szefa pakistańskich Talibów niweczy starania Islamabadu o doprowadzenie do pokoju i stabilizacji w kraju i regionie - uznało pakistańskie MSZ.

Stosunki amerykańsko-pakistańskie. Ten atak "nastąpił w złym momencie"
(AP/Fotolink/East News)
bEpEXaER

Likwidacja przywódcy pakistańskich talibów Hakimullaha Mehsuda, który zginął trzy dni temu w ataku amerykańskiego samolotu bezzałogowego na terytorium plemiennym Północnego Waziristanu, nastąpiła w złym momencie - ocenił prezydent Afganistanu Hamid Karzaj (na zdjęciu).

W komunikacie opublikowanym ostatniej nocy Karzaj wyraził jednocześnie nadzieję, że śmierć Mehsuda nie zaszkodzi próbom zaprowadzenia pokoju w regionie.

Afgański prezydent zwrócił się w tym duchu do delegacji Kongresu USA przebywającej z wizytą w Afganistanie - wynika z komunikatu.

bEpEXaET

Pakistan uważany jest za kraj kluczowy dla amerykańskich wysiłków mających na celu ustabilizowanie sytuacji w Afganistanie. Zadanie to jest coraz bardziej naglące w miarę jak zbliża się termin wycofania stamtąd amerykańskich żołnierzy - ich misja ma skończyć się wraz z 2014 rokiem.

Pakistańskie MSZ uznało przedwczoraj, że atak na Mehsuda niweczy starania Islamabadu o doprowadzenie do pokoju i stabilizacji w kraju i regionie. Szef pakistańskiego MSW Chaudhry Nisar Ali Khan oskarżył USA o sabotowanie rozmów pokojowych z talibami, które miały rozpocząć się przedwczoraj. Uzgodnione było już miejsce i agenda spotkania przedstawicieli obu stron.

Mehsud, znajdujący się na liście najbardziej poszukiwanych przez FBI terrorystów, stał na czele ugrupowania pakistańskich talibów Tehreek-e-Taliban Pakistan (TTP), od sierpnia 2008 r. uznawanego za organizację terrorystyczną. Za informacje prowadzące do ujęcia Mehsuda FBI wyznaczyło nagrodę w wys. 5 mln dolarów.

We wrześniu władze Pakistanu i TTP zgodziły się na pośrednie rozmowy, by zakończyć trwający od ok. 10 lat konflikt. W tym celu obie strony zatwierdziły listę pięciu ewentualnych pośredników, cieszących się szacunkiem władz pakistańskich, plemiennych przywódców i talibów.

bEpEXaEZ

Sprzymierzona z talibami afgańskimi TTP to jedna z rebelianckich grup aktywnych w północno-zachodnich regionach Pakistanu, na słabo kontrolowanych przez władze obszarach plemiennych przy granicy z Afganistanem. TTP w 2007 roku wypowiedziała wojnę wspieranemu przez USA rządowi w Islamabadzie i wraz ze swoimi sojusznikami uważana jest za głównego sprawcę zamachów, w których zginęło w Pakistanie ponad 6 tys. ludzi w ciągu sześciu lat.

Czytaj więcej w Money.pl
Talib nr 2 na wolności. Kto go wypuścił? Według Islamabadu uwolnienie Baradara ma na celu ułatwienie procesu pokojowego w Afganistanie wobec zbliżania się terminu wycofania stamtąd amerykańskich żołnierzy w 2014 roku.
Atak na mikrobus. Są ofiary śmiertelne Jak tłumaczyła policja, napastnicy z jadącego samochodu ostrzelali mikrobus, dwa inne pojazdy oraz przechodniów.
Zabity przywódca talibów zastąpiony. Przez kogo? Zmarły był jednym z najbardziej poważanych komendantów polowych. Za jego głowę FBI wyznaczyło 5 milionów dolarów nagrody.
bEpEXaFu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)