Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stosunki Izrael-Iran. Rowhani odrzuca propozycję Peresa

0
Podziel się:

Nie było, nie ma i nigdy nie będzie żadnej zmiany w stanowisku Iranu wobec reżimu syjonistycznego.

Stosunki Izrael-Iran. Rowhani odrzuca propozycję Peresa
(PAP/EPA)
bEENgVit

Iran odrzucił propozycję izraelskiego prezydenta Szimona Peresa, który wyraził gotowość spotkania się z prezydentem Iranu Hasanem Rowhanim (na zdjęciu z prawej). Propozycję Izraela uznano za _ propagandę _, mającą pomóc temu krajowi wyjść z izolacji.

- _ Nie było, nie ma i nigdy nie będzie żadnej zmiany w stanowisku Iranu wobec reżimu syjonistycznego _ - powiedziała dziennikarzom rzeczniczka irańskiego ministerstwa spraw zagranicznychspraw zagranicznych Marzije Afcham.

Odpowiadała na pytanie w sprawie niedzielnego oświadczenia prezydenta Izraela Szimona Peresa, który wyraził gotowość do spotkania się ze swym irańskim odpowiednikiem mimo napięć między obu krajami.

bEENgViv

- _ Iran nie uznaje Izraela. Nasze stanowisko dotyczące tego opresyjnego reżimu okupacyjnego - który jest całkowicie nielegalny i stworzony po to, by okupować terytoria palestyńskie - jest jasne _ - dodała rzeczniczka.

Pytany w niedzielę na forum gospodarczym w Tel Awiwie o możliwość spotkania z prezydentem Iranu, Szimon Peres, który ma jedynie symboliczną władzę, odpowiedział, że gotów jest spotkać się z prezydentem Hasanem Rowhanim, gdyby miało to pomóc w złagodzeniu napięć na Bliskim Wschodzie.

Dla rzeczniczki irańskiego MSZ deklaracja Peresa to nic innego jak gest propagandowy, mający pomóc Izraelowi wyjść z izolacji po zawarciu porozumienia w kwestiach nuklearnych między Iranem a światowymi potęgami.

Iran zgodził się zamrozić większość swego programu nuklearnego w zamian za złagodzenie dotkliwych międzynarodowych sankcji gospodarczych, podczas gdy prowadzone będą negocjacje w sprawie trwałego porozumienia.

bEENgViB

Izrael i Iran są zaciekłymi wrogami; przywódcy izraelscy wyrażają się sceptycznie o tymczasowym porozumieniu społeczności światowej z Iranem w sprawie jego programu nuklearnego.

Czytaj więcej w Money.pl
Iran wpuścił inspektorów. Wielka inspekcja Przedstawiciele Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej prowadzą inspekcję w irańskich zakładach w Araku, gdzie znajduje się reaktor na ciężką wodę.
Szef dyplomacji Iranu zagroził Amerykanom Dżawad Zarif powiedział wywiadzie dla tygodnika "Time", że jeśli USA nałożą na jego kraj nowe sankcje, będzie to oznaczać zerwanie porozumienia ws. programu nuklearnego.
Afganistan dogadał się z Iranem. Z USA nie Prezydent Afganistanu Hamid Karzaj wyraził zgodę na zawarcie porozumienia o współpracy z Iranem. Jednocześnie Karzaj nadal odmawia podpisania z USA długoterminowego porozumienia w sprawie bezpieczeństwa.
bEENgViW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)