Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stosunki izraelsko-palestyńskie. Peres i Abbas przyjęli zaproszenie papieża. To przełom?

0
Podziel się:

Prezydent Izraela powitał z wielkim zadowoleniem inicjatywę papieża Franciszka, który zaoferował jemu i prezydentowi Mahmudowi Abbasowi swój dom w Watykanie, aby mogli wspólnie modlić się o pokój.

Stosunki izraelsko-palestyńskie. Peres i Abbas przyjęli zaproszenie papieża. To przełom?
(Polaris/East News)
bEKJFVvp

Prezydenci Izraela i Palestyny niemal jednocześnie i bez zwłoki przyjęli zaproszenie papieża do odwiedzin w Watykanie, aby wspólnie modlić się o pokój. Udadzą się tam prawdopodobnie już w czerwcu. Franciszek zaprosił ich dziś, podczas pobytu w Betlejem.

Potwierdzenie przyjęcia zaproszenia ogłosiły biura Szimona Peresa i Mahmuda Abbasa.

Prezydent Izraela powitał z wielkim zadowoleniem inicjatywę papieża Franciszka, który zaoferował jemu i prezydentowi Mahmudowi Abbasowi _ swój dom _ w Watykanie, aby mogli wspólnie modlić się o pokój.

bEKJFVvr

_ Prezydent przyjmuje zaproszenie papieża Franciszka, zawsze popierał wszelkie tego rodzaju inicjatywy i będzie popierał każdą inicjatywę na rzecz pokoju _ - przekazało hiszpańskiej agencji EFE autorytatywne źródło w biurze Szimona Peresa.

Franciszek przed rozpoczęciem modlitwy Regina Coeli na Placu Żłóbka przed Bazyliką Narodzenia w Betlejem, dokąd przybył w niedzielę rozpoczynając drugi etap swej podróży do Ziemi Świętej, zaprosił prezydentów Autonomii Palestyńskiej, Mahmuda Abbasa oraz Izraela - Szimona Peresa, do Izraela.

_ Proponuję mój dom w Watykanie jako miejsce takiego modlitewnego spotkania _ - powiedział papież. _ Budowa pokoju jest trudna, ale życie bez pokoju, to udręka _ - podkreślił papież.

Jednocześnie rzecznik Watykanu, ks. Federico Lombardi, potwierdził, że jest to formalne zaproszenie skierowane do obu przywódców, aby mogli rozmawiać o pokoju _ w sensie religijnym _.

bEKJFVvx

Intencją papieża jest, aby do spotkania mogło dojść wkrótce w Watykanie - podkreślił ks. Lombardi.

Rzecznik prezydenta Abbasa, Nabil Abu Rdeneh, oświadczył, że spotkanie może nastąpić już w czerwcu.

Prezydent Peres powitał w niedziele Franciszka na lotnisku Ben Gurion, po zakończeniu wizyty papieża w Betlejem. W poniedziałek odbędą się w Jerozolimie spotkanie robocze, którego program przewiduje również wspólną modlitwę o pokój.

90-letni Peres, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, który kończy swe urzędowanie latem tego roku, jest gorącym zwolennikiem kontynuowania bliskowschodniego procesu pokojowego.

bEKJFVvy

Premier Izraela Benjamin Netanjahu niechętnie patrzy na wysiłki podejmowane w tym kierunku przez innych polityków w sytuacji, gdy prezydent Abbas pojednał się z islamskim ugrupowaniem Hamas, które rząd izraelski traktuje jako terrorystyczne- komentuje informację o przyjęciu papieskiego zaproszenia przez Peresa i Abbasa agencja AP.

Agencja podkreśla, że _ spotkanie na szczycie _, do którego dojdzie w Watykanie z inicjatywy papieża, jest ważnym zwycięstwem moralnym papieża.

Rozmowy izraelsko-palestyńskie zostały ponownie zerwane pod koniec kwietnia i od tego czasu nie było oficjalnych spotkań izraelsko-palestyńskich na wysokim szczeblu.

Czytaj więcej w Money.pl

bEKJFVvz
bEKJFVvS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)