Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stosunki Polska-Francja. Będzie bliższa współpraca służb specjalnych

0
Podziel się:

Porozumienie o współdziałaniu podpisali wczoraj ministrowie obrony obu krajów.

Stosunki Polska-Francja. Będzie bliższa współpraca służb specjalnych
(Ryszard Hołubowicz/CC BY-SA 3.0/wikimedia commons)

Ministrowie obrony Polski i Francji Tomasz Siemoniak (na zdjęciu) i Jean-Yves Le Drian podpisali wczoraj późnym wieczorem porozumienie o współpracy sił specjalnych obu państw.

Dzisiaj obaj szefowie resortów obrony pojadą do Drawska Pomorskiego (Zachodniopomorskie), gdzie będą obserwować działania wojsk podczas ćwiczenia sił NATO Steadfast Jazz.

Podpisane w Szczecinie porozumienie dotyczy wymiany i szkolenia sił specjalnych. Ze strony polskiej objęte nim mają być takie jednostki jak: Grom, Formoza, Jednostka Wojskowa Komandosów w Lublińcu i Jednostka Agat.

_ - Wykorzystaliśmy pobyt ministra, by podpisać ważne porozumienie dotyczące współpracy wojsk specjalnych Polski i Francji. One już współpracują, ale chcemy by współpracowały intensywniej _ - powiedział Siemoniak.

Przypomniał, że dokument jest pierwszym krokiem realizującym ustalenia podjęte w maju w Francji, gdy Polska i Francja popisały deklarację o współpracy w dziedzinie obronności.

Szef MON podkreślił, że Francja jest najliczniej reprezentowana obok Polski na ćwiczeniach na poligonie drawskim, gdzie zorganizowane zostały ćwiczenia Steadfast Jazz.

_ - Wiemy jak ważne jest to wydarzenie również dla bezpieczeństwa Polski. Chcielibyśmy naszym liczebnym udziałem w tym wydarzeniu podkreślić, jak duże znaczenie ma dla nas współpraca z Polską i dalsze rozwijanie naszych stosunków _ - zaznaczył Jean-Yves Le Drian.

Jak dodał, porozumienie podpisane w maju nakreśliło szczegółowe ramy bilateralnej współpracy, _ a teraz trzeba rozwijać poszczególne tematy tego zagadnienia _.

Po podpisaniu dokumentu obaj ministrowie udali się na trwające ponad godzinę rozmowy, dotyczące m.in. dwustronnych relacji wojskowych oraz perspektywy ich rozwoju, międzynarodowej polityki bezpieczeństwa w ramach UE i NATO, przygotowań obu krajów do grudniowego posiedzenia Rady Europejskiej, mającego wzmocnić europejską politykę bezpieczeństwa i obrony, misji NATO w Afganistanie oraz przyszłości Sojuszu po roku 2014.

W trwających od 2 listopada ćwiczeniach Steadfast Jazz bierze udział 25 państw, w tym trzy spoza NATO: Szwecja, Finlandia i Ukraina. Ćwiczy ok. 6 tys. żołnierzy, w tym ok. 3 tys. z Polski. Siły lądowe będą ćwiczą na poligonie w Drawsku Pomorskim. W czwartek ćwiczących żołnierzy odwiedzą m.in. prezydent Bronisław Komorowski, sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen i ok. 400 innych osób, w tym m.in. ministrowie obrony kilku państw NATO.

Czytaj więcej w Money.pl
Wielkie zmiany w armii. Podpis złożony - _ Armie podlegają ciągłym zmianom, by być lepszym narzędziem na czas wojny lub kryzysu _ - powiedział prezydent.
Polska będzie budować tarczę antyrakietową? - Polska zastanawia się nad przystąpieniem do konsorcjum pracującym nad systemem antyrakietowym - przyznaje Tomasz Siemoniak
LOT będzie woził rządowych VIP-ów? Dwie firmy - Blue Jet i PLL Lot - złożyły oferty w przetargu na czarter samolotów do transportu osób zajmujących najwyższe stanowiska w państwie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)