Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stosunki Polska-Litwa. "Powrócimy do bardziej racjonalnego tonu"

0
Podziel się:

Premier Litwy przyznał, że w ostatnich latach można było zaobserwować wiele niefortunnych wydarzeń sprowokowanych przez retorykę emocji.

Stosunki Polska-Litwa. "Powrócimy do bardziej racjonalnego tonu"
(PAP/Jacek Turczyk)

Nachodzi czas, kiedy powrócimy do bardziej racjonalnego postrzegania problemów i tonu w relacjach między rządami Polski i Litwy - powiedział wczoraj premier Litwy Andrius Kubilius (na zdj. z lewej). Nie możemy pozwolić, by we wzajemnych stosunkach emocje wzięły górę - podkreślił.

- _ W rozmowie z premierem Tuskiem powiedzieliśmy sobie bardzo otwarcie, że stosunki między naszymi rządami nie mogą stać się zakładnikiem budzących emocje tematów, zakorzenionych w polityce wewnętrznej _ - podkreślił Kubilius, który wczoraj w Warszawie spotkał się z szefem polskiego rządu.

Premier Litwy przyznał, że w ostatnich latach można było zaobserwować wiele _ niefortunnych wydarzeń sprowokowanych przez retorykę emocji _. Ocenił jednak, że _ nadchodzi czas, gdy powrócimy do bardziej racjonalnego postrzegania problemów i do bardziej racjonalnego tonu między rządami _. - _ Tych emocji nie da się całkowicie wyeliminować, jednak nie możemy pozwolić, by wzięły górę nad stosunkami międzyrządowymi _ - podkreślił.

Według niego emocjonalny ton dominujący obecnie w relacjach Wilno-Warszawa to skutek tego, że oba kraje rozwiązały już najważniejsze kwestie, więc teraz skupiają się na mniej istotnych, które urastają do rangi wielkich problemów. - _ Być może nasze kraje lepiej powściągały emocje, zanim przystąpiły do UE i NATO właśnie ze względu na przyświecające im wtedy strategiczne cele. Gdy te cele zostały już osiągnięte, pozwoliliśmy ponieść się emocjom _ - powiedział Kubilius.

Jak podkreślił, taki stan jest niefortunny, bo utrudnia rozwiązywanie problemów. - _ Wielokrotnie powtarzałem w rozmowach z premierem Tuskiem: za każdym razem, gdy Litwini czują, że jest na nich wywierana presja - pewnie ze względu na naszą historię - automatyczną reakcją była odmowa rozważenia racjonalnego podejścia _ - mówił.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/184/m202168.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/litwa;i;polska;utworza;wspolny;blok;przestrzeni;powietrznej,33,0,1126177.html) *Tego chce UE. Wspólna przestrzeń powietrzna z... * Litwa i Polska utworzą wspólny blok przestrzeni powietrznej w ramach Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej. W rozmowie premierzy Polski i Litwy poruszyli także kwestię rekomendacji komisarza OBWE ds. mniejszości narodowych Knuta Vollebaeka, które zawarł w raporcie o sytuacji mniejszości narodowych w obu krajach. W czerwcu MSZ Litwy poinformowało, że nie zamierza ujawniać zaleceń komisarza. - _ Obaj wyraziliśmy gotowość do wdrożenia tych zaleceń, każdy u siebie _ - powiedział Kubilius, dodając, że _ w interesie Litwy leży stworzenie jak najlepszych warunków dla wszystkich, w tym mniejszości polskiej _.

Chodzi tu przede wszystkim o rozwiązywanie problemów natury _ praktycznej, ekonomicznej, socjalnej _, którym - jak przyznał - litewskie władze na szczeblu lokalnym nie zawsze poświęcają wystarczająco wiele uwagi. Z drugiej strony - dodał - _ nie zawsze możliwe jest spełnianie postulatów liderów mniejszości narodowych, ponieważ są one czasem sprzeczne z litewską konstytucją _.

Według komunikatu CIR premierzy _ odnosząc się do problematyki mniejszości narodowych, podkreślili istotne znaczenie toczących się obecnie rozmów z udziałem Wysokiego Komisarza OBWE ds. Mniejszości Narodowych Knuta Vollebaeka, licząc, że pozwolą one na rozwiązanie istniejących problemów _.

Premier Litwy odniósł się także do pytania o korektę granic okręgów wyborczych na Wileńszczyźnie, które w lipcu wprowadziła litewska Główna Komisja Wyborcza. GKW utworzyła nowy okręg na Wileńszczyźnie, zamieszkanej w większości przez Polaków. Zdaniem szefa Akcji Wyborczej Polaków na Litwie (AWPL) Waldemara Tomaszewskiego dokonane zmiany osłabiają siłę polskich wyborców w regionie, ponieważ w nowych okręgach Polacy nie stanowią już większości, a więc mają mniejsze szanse na wyłonienie własnych kandydatów w jednomandatowych okręgach.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/226/m86754.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/stosunki;polsko-litewskie;znow;napiete;nie;chca;miediacji,38,0,1125158.html) *Znów źle na lini Warszawa-Wilno. Tym razem... * Litewski MSZ podważa prawo przedstawiciela OBWE do prowadzenia mediacji w sprawie sytuacji Polaków na Litwie. Kubilius ocenił, że w rzeczywistości jest to _ pomniejsza kwestia, która, jak to bywa w naszych relacjach, stała się bardzo emocjonalna i urosła do rangi wielkiej sprawy _. Jak przekonywał, kwestionowane przez AWPL zmiany polegały na przeniesieniu 500 wyborców z jednego okręgu wyborczego do innego.

- _ My również krytycznie oceniliśmy moment, w którym komisja ogłosiła zmiany. Być może nie był to najlepszy czas na wprowadzanie nieznacznych zmian w okręgach _ - przyznał premier Litwy.

Korektę granic okręgów wyborczych wprowadzono 11 lipca, na trzy miesiące przed październikowymi wyborami do parlamentu, choć zgodnie z europejskim prawem granic okręgów wyborczych nie można zmieniać później niż rok przed wyborami.

Z drugiej strony - podkreślił premier Litwy - podobne zmiany wprowadzane są regularnie, aby zachować mniej więcej równą liczbę wyborców we wszystkich okręgach (tworzą je grupy około 30-40 tys. wyborców).

- _ AWPL sama zaproponowała znaczne zmiany w okręgach wyborczych. Komisja ich nie uwzględniła z uwagi na ich wielką skalę - zmniejszenie liczebności okręgów w Kownie, a zwiększenie w Wilnie. Być może dlatego byli tak krytyczni wobec ostatecznej decyzji komisji _ - stwierdził.

Według komunikatu CIR podczas spotkania Tuska z Kubiliusem omawiane były kwestie bilateralne oraz przyszłość regionalnych projektów infrastrukturalnych i energetycznych. Poruszono także tematykę relacji Grupa Wyszehradzka- państwa bałtyckie oraz polityki bezpieczeństwa i współpracy w ramach NATO.

Czytaj więcej w Money.pl
"Sytuacja Polaków na Litwie się pogarsza" Szef MSZ: _ Podział na okręgi wyborcze jest bardzo niekorzystny dla polskiej społeczności _.
Nieoczekiwane słowa prezydent Litwy o Polsce Źródłem nieporozumień między Litwą a Polską są przede wszystkim niezaspokojone ambicje polityków.
"Współpraca z Polską była na pokaz" - _ Niezależnie od narodowości, wszyscy obywatele naszego państwa są równi i tak powinno być _ - powiedział szef MSZ Litwy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)