Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Stosunki Polska-Litwa. Prezydent pojedzie na obchody odrodzenia Litwy

0
Podziel się

Tematem rozmów Komorowskiego i prezydent Grybauskaite będzie polsko-litewska współpraca dwustronna, a także przewodnictwo Litwy w Radzie UE w drugim półroczu 2013 r.

Stosunki Polska-Litwa. Prezydent pojedzie na obchody odrodzenia Litwy
(PAP/Jakub Kamiński)
bDSfhUZN

Prezydent Bronisław Komorowski przyjął zaproszenie prezydent Litwy Dalii Grybauskaite do udziału w uroczystościach 95. rocznicy odrodzenia państwa litewskiego 16 lutego w Wilnie - poinformował prezydencki minister Jaromir Sokołowski.

Sokołowski zaznaczył, że tematem rozmów Komorowskiego i Grybauskaite będzie polsko-litewska współpraca dwustronna, a także przewodnictwo Litwy w Radzie UE w drugim półroczu 2013 roku, w tym przygotowania do szczytu Partnerstwa Wschodniego, który ma się odbyć w listopadzie w Wilnie. Podczas listopadowego szczytu możliwe jest podpisanie umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE.

Prezydenci Polski i Litwy mają też rozmawiać o planach wspólnych obchodów 150. rocznicy powstania styczniowego.

bDSfhUZP

W ubiegłym tygodniu podczas noworocznego spotkania z korpusem dyplomatycznym Komorowski wyraził nadzieję _ na powrót dobrego klimatu w stosunkach z Litwą, naszym ważnym sąsiadem _, z którym łączy nas nie tylko wspólna przeszłość, ale i wspólne interesy m.in. w procesie jednoczenia Europy.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/227/m86755.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zanieczyszczone;mleko;powodem;kontroli;polskich;slodyczy,175,0,1238703.html) *Litwa kontroluje polskie słodycze. Powód? * Służby weterynaryjne rozpoczęły kontrole we wszystkich sklepach i na bazarach. Sprawdzane są nie tylko polskie słodycze, ale i przedsiębiorstwa, które importują z Polski mleko w proszku. We wtorek podczas uroczystości w Kwaterze Powstańców Styczniowych na Cmentarzu Powązkowskim Komorowski mówił, że powstanie styczniowe było _ ostatnim akordem wspólnej walki o wolność wszystkich narodów, które tworzyły niegdyś wspólne państwo, a potem razem organizowały walkę o wolność _. - _ Jest herb Polski, jest herb Litwy, jest herb Rusi _ - mówił prezydent. Na uroczystościach obecni byli ambasadorowie Litwy, Białorusi i Ukrainy.

Centrolewicowy rząd Algirdasa Butkevicziusa, w skład którego wchodzi Litewska Partia Socjaldemokratyczna, Partia Pracy, Akcja Wyborcza Polaków na Litwie i ugrupowanie Porządek i Sprawiedliwość, przejął ster rządów od konserwatystów i liberałów Andriusa Kubiliusa, którzy przegrali październikowe wybory parlamentarne.

Nowy rząd Litwy od początku deklaruje poprawę stosunków polsko-litewskich i rozwiązanie konkretnych problemów Polaków na Litwie.

bDSfhUZV
Czytaj więcej w Money.pl
Ta wizyta ma poprawić relacje z Litwą Minister spraw zagranicznych Litwy przyjedzie do Warszawy. Linasa Linkeviciusa zaprosił Radosław Sikorski. Wizyta ma się odbyć 7 lutego.
Polak na wysokim stanowisku. Pierwszy raz W tajnym głosowaniu kandydaturę Jarosława Narkiewicza poparło 73 posłów, przeciwko opowiedziało się 43.
Nowy rząd Litwy o stosunkach z Polską W programie nowego litewskiego rządu są plany wprowadzenia dwujęzycznych nazw ulic i miejscowości na terenach zamieszkanych przez mniejszości narodowe.
bDSfhVaq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)