Notowania

Stosunki Rosja-Japonia. Będzie współpraca wojskowa

Oba kraje zapowiedziały między innymi przeprowadzenie wspólnych manewrów wojskowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

Oba kraje zapowiedziały przeprowadzenie wspólnych manewrów wojskowych i ustanowienie mechanizmów konsultacji w dziedzinie obronności - ogłoszono w Tokio po spotkaniu szefów MSZ i resortów obrony.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow (na zdj.) powiedział po rozmowach, że wzmocnienie współpracy w dziedzinie obronności będzie korzystne dla interesów narodowych zarówno jego kraju, jak i Japonii. Chodzi między innymi o zagrożenia związane z terroryzmem, programem nuklearnym Korei Północnej i innymi napięciami w regionie.

Spór między Rosją i Japonią o Wyspy Kurylskie sprawił, że oba kraje nie podpisały jeszcze traktatu pokojowego po II wojnie światowej. Rozmowy były pierwszym wspólnym spotkaniem szefów MSZ i obrony. Rosję reprezentował Ławrow i minister obrony Siergiej Szojgu. Po stronie japońskiej w rozmowach uczestniczyli: szef MSZ Fumio Kishida i minister obrony Itsunori Onodera.

Ławrow podkreślał jeszcze przed rozpoczęciem rozmów, że będą one oznaką _ nowego etapu w relacjach między Rosją a Japonią _.

Wczoraj ogłoszono, że pod koniec stycznia lub początku lutego odbędą się spotkania na szczeblu wiceministrów z obu krajów, natomiast szef japońskiej dyplomacji planuje na wiosnę wizytę w Rosji.

Tematem rozmów wiceszefów MSZ obu krajów będzie rozwiązanie trwającego od blisko 70 lat sporu o Wyspy Kurylskie.

Coraz silniejsza obecność wojskowa Chin w regionie oraz zagrożenia ze strony Korei Północnej sprawiają, że Japonia stara się o szerszą, nie tylko ze swym kluczowym partnerem - USA - współpracę w sferze obronności.

Z kolei Rosja wzmacnia więzy handlowe w Azji. Stara się też o bliższe relacje z Japonią, by częściowo zrównoważyć rosnącą siłę wojskową Chin - zauważa agencja Associated Press.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: rosyjskie manewry wojskowe, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz