Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stosunki Ukraina-UE. Będzie przełom?

0
Podziel się:

Bieżący rok ma szanse stać się historycznym w rozwoju stosunków między Ukrainą a Unią Europejską - powiedział dzisiaj były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski.

Stosunki Ukraina-UE. Będzie przełom?
(Reporter)
bFdMlFfp

Bieżący rok ma szanse stać się historycznym w rozwoju stosunków między Ukrainą a Unią Europejską - powiedział dzisiaj podczas spotkania z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem w Kijowie były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski.

Kwaśniewski przyjechał na Ukrainę jako prezes zarządu fundacji Jałtańska Strategia Europejska (Yalta European Strategy, YES). Wśród najważniejszych tematów jego rozmów z Janukowyczem były przygotowania do podpisania umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE, które - jak się oczekuje - ma nastąpić na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

_ - Sądzę, że podpisanie umowy stowarzyszeniowej i umowy o strefie wolnego handlu Ukraina-UE na szczycie w Wilnie w listopadzie będzie nie tylko przełomem w stosunkach ukraińsko-europejskich. Będzie to historyczna chwila i dla Europy, i dla Ukrainy. Może to wiele zmienić _ - powiedział Kwaśniewski, cytowany przez służby prasowe administracji prezydenckiej w Kijowie.

bFdMlFfr

Janukowycz także wyraził przekonanie, że w listopadzie umowa o stowarzyszeniu jego kraju z UE zostanie zawarta. Prezydent zaznaczył, że obecnie Ukraina prowadzi intensywne prace nad wzmocnieniem praworządności oraz niezawisłości sądów. _ Miło mi zauważyć, że pan Kwaśniewski aktywnie w tym uczestniczy _ - powiedział Janukowycz.

Kwaśniewski od ub. roku jest też członkiem misji obserwacyjnej Parlamentu Europejskiego, w której, wraz z byłym przewodniczącym PE Patem Coksem, zajmuje się monitorowaniem postępowań sądowych wobec więzionych polityków ukraińskiej opozycji: b. premier Julii Tymoszenko i b. szefa MSW Jurija Łucenki.

Zdaniem UE padli oni ofiarą wybiórczego stosowania prawa wobec przeciwników politycznych, co utrudnia podpisanie umowy stowarzyszeniowej. Kwaśniewski zapowiedział we wtorek, że jego misja niebawem ponownie odwiedzi Ukrainę i ma zamiar spotkać się m.in. z Julią Tymoszenko. Pytany przez dziennikarzy, jaki cel stawia sobie obecnie misja, b. prezydent Polski odpowiedział: _ Uporać się z tymi problemami _.

_ - Musimy, oczywiście, rozwiązać jeszcze wiele problemów. Wszystkie one związane są z więzionymi działaczami politycznymi. Jest to najbardziej skomplikowana kwestia _ - powiedział b. prezydent. Według Kwaśniewskiego raport dla PE z jego wspólnej z Coksem misji na Ukrainę będzie gotowy w maju.

bFdMlFfx

W ciągu dwudniowej wizyty w Kijowie Kwaśniewski spotkał się z premierem Mykołą Azarowem, szefem MSZ Leonidem Kożarą, przywódcami sił opozycyjnych oraz ambasadorami państw unijnych, akredytowanymi na Ukrainie.

Czytaj więcej w Money.pl
Borusewicz: "Polska wspiera Ukrainę, ale..." Tylko od Ukrainy zależy czy jesienią podpisze umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską.
Postawili warunek pojednania Polski z Ukrainą W 2013 r. mija 70. rocznica zbrodni wołyńskiej, w wyniku której na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło od 100 do 130 tys. Polaków.
Były prezydent wstawia się za więźniem Były prezydent RP wraz z Patem Coksem prosił prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza o uwolnienie znajdującego się w więzieniu opozycjonisty.
bFdMlFfS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)