Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stosunki USA-Afganistan. Karzaj stawia Amerykanom warunki

0
Podziel się:

Hamid Karzaj zażądał dziś od USA, by zaprzestały operacji ofensywnych i uderzeń lotniczych.

Stosunki USA-Afganistan. Karzaj stawia Amerykanom warunki
(AP/Fotolink/East News)

Prezydent Afganistanu Hamid Karzaj zażądał dziś od USA, by zaprzestały operacji ofensywnych i uderzeń lotniczych oraz by przed podpisaniem amerykańsko-afgańskiego paktu o bezpieczeństwie podjęły rozmowy pokojowe z talibami.

Pakt ten ma być podstawą prawną dla utrzymania militarnej obecności USA w Afganistanie po wycofaniu się z końcem 2014 roku podległych NATO Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF).

Oświadczenie w tej sprawie Karzaj wydał po zapoznaniu się z wynikami śledztwa dotyczącego przeprowadzonej w ubiegłym tygodniu wspólnej amerykańsko-afgańskiej operacji bojowej, która spowodowała ofiary śmiertelne wśród cywilów - za co zdaniem prezydenta winę ponoszą żołnierze USA.

Jednak raport ISAF na temat dwudniowej operacji antyrebelianckiej w prowincji Parwan na wschodzie Afganistanu wskazuje, iż przebiegała ona pod afgańskim dowództwem i przeprowadzono ją na żądanie rządu w Kabulu.

Karzaj już w przeszłości stawiał Waszyngtonowi podobne warunki, ale w ostatnich tygodniach jego antyamerykańska retoryka nasiliła się.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)