Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Strajk w LOT wstrzymany. Wspólna decyzja związków zawodowych

25
Podziel się:

Kilka dni temu związki zawodowe zrzeszające pracowników LOT zapowiedziały, że 1 maja rozpocznie się strajk generalny, który trwać będzie do odwołania, czyli do osiągnięcia kompromisu.

Strajk w LOT został wstrzymany przez związki zawodowe.
Strajk w LOT został wstrzymany przez związki zawodowe. (Lech Gawuc/REPORTER/East News)

Działające w PLL LOT związki zawodowe wspólnie podjęły decyzję o wstrzymaniu strajku, który zaplanowały był na 1 maja. Choć strajku nie będzie, we wtorek rano odbędzie się pikieta protestacyjna.

Aktualizacja 23:18

- Kierując się odpowiedzialnością za losy pracowników PLL LOT, spółki i uwzględniając niedogodności dla naszych pasażerów, związki zawodowe w PLL LOT podjęły wspólnie decyzję, aby wstrzymać podjęcie strajku - powiedział na konferencji prasowej szef związku zawodowego pilotów komunikacyjnych w PLL LOT Adam Rzeszot, odczytując komunikat.

- Tym samym dajemy czas panu premierowi Morawieckiemu na zajęcie stanowiska w sprawie niepokojów społecznych w spółce - wyjaśnił. - Liczymy na poczucie odpowiedzialności premiera, od którego oczekujemy dynamicznych, a nie pozornych działań w celu osiągnięcia porozumienia - dodał.

- W wypadku braku działań premiera do połowy maja 2018 r., poinformujemy o naszej decyzji w sprawie nowego terminu strajku pracowników PLL LOT, za który wyłączną odpowiedzialność będzie ponosił pan Rafał Milczarski - zaznaczył Adam Rzeszot.

Zobacz także: Wideo: co się stanie, gdy otworzysz drzwi podczas lotu

- Decyzję o przełożeniu strajku podjęliśmy po decyzji premiera Mateusza Morawieckiego o odwołaniu przewodniczącego rady nadzorczej, którą traktujemy jako pozytywny przejaw woli do zakończenia sporu w PLL LOT - powiedział Adam Rzeszot, kończąc odczytywanie komunikatu.

Informacji o odwołaniu przewodniczącego rady nadzorczej nie potwierdził ani rząd, ani sama spółka. PLL LOT wydał jedynie krótki komunikat: "Dobra wiadomość dla pasażerów. Związki zawodowe odwołały strajk zapowiadany w PLL LOT. Wszystkie rejsy zaplanowane na 1 maja odbędę się zgodnie z planem".

Funkcję przewodniczącego rady nadzorczej LOT od grudnia 2016 r. pełni Józef Aleszczyk, właściciel firmy Business Consulting i wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu.

Józef Aleszczyk skontaktował się z money.pl, żądając usunięcia swojego nazwiska z artykułu. Swojego żądania jednak nie uzasadnił. Nie zdecydował się też skomentować informacji o swoim odwołaniu z funkcji przewodniczącego rady nadzorczej PLL LOT.

Kilka dni temu związki zawodowe zrzeszające pracowników LOT zapowiedziały, że 1 maja rozpocznie się strajk generalny, który miał trwać do odwołania. Strajk miało poprzeć 807 na 885 pracowników biorących udział w referendum strajkowym.

Prezes spółki Rafał Milczarski w piątek poinformował, że Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował, że przeprowadzenie strajku we wtorek 1 maja będzie nielegalne. Na komunikat Milczarskiego szybko zareagowali związkowcy, którzy zapewnili, że strajk i tak się odbędzie.

Mimo tych deklaracji, poparcie dla akcji strajkowej wśród związkowców zmalało. Wirtualna Polska dowiedziała się, że 3 z 6 działających w PLL LOT związków zawodowych nie poparły pomysłu przystąpienie do strajku.

O tym, że strajku nie będzie, przekonywały władze spółki. "Wierzymy w rozsądek naszych pracowników i mamy nadzieję, że nie dadzą się nakłonić do udziału w nielegalnym strajku. Wszystkie loty 1 maja są zaplanowane zgodnie z rozkładem" - napisano w skierowanym do money.pl komunikacie.

Ryzyko strajku wykluczali też pracownicy obsługujący facebookowy profil przewoźnika. - Maciej, uspokajamy, strajku w majówkę w LOT nie będzie. Sąd przychylił się do wniosku Zarządu i zakazał przeprowadzenia strajku na podstawie referendum Związków Zawodowych - odpowiedział na obawy jednego z podróżnych pracownik działu komunikacji spółki.

Głównym powodem protestu pracowników jest wypowiedziany w 2013 roku regulamin wynagradzania w spółce z 2010 roku. Spółka, ratując się przed bankructwem, przeprowadziła wówczas cięcie kosztów. Sąd Najwyższy jesienią 2017 r. stwierdził, że LOT miał prawo wypowiedzieć regulamin wynagradzania.

Według związkowców nowe warunki zatrudnienia są gorsze, a z nowymi pracownikami nie są zawierane umowy o pracę, lecz zmusza się ich do zakładania działalności gospodarczej lub proponuje się im umowy cywilnoprawne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(25)
Ryszard
5 lata temu
a niedawny bankrut oddał pożyczoną kasę
podatnik!
5 lata temu
Pragnę przypomnieć, że PRL bis 1 maja 2018 to bardziej kolonia niewolnicza niż kraj, stworzony przy stole zwanym okrągłym i podczas pijackich libacji w Magdalence pod polityczną mafię, kolesiów, przekrętów, złodziejstwa i niespotykaną arogancję władzy! Bardziej miejsce dla kombinatorów, gdzie zwykły człowiek jest niczym, a przestępców się chroni. Zwykły człowiek nie odczuwa że to "jego kraj", gdzie miliony młodych, zdolnych, wykształconych, kreatywnych ludzi wyjechało za przysłowiowym chlebem? Gdzie przyzwoity człowiek nie ma szans na pracę, bo ją po znajomości dostają kolesie partyjni i ich rodziny, gdzie na badania czy operację czeka się kilka lat. I gdzie jak widać po wynikach nie ma również sprawnych związków zawodowych !
3 srednie kra...
5 lata temu
Zazwyczaj jak różne grupy zawodowe strajkuja to podają jakie maja pensje. Jakos nie widze zeby stewardesy czy piloci pochwalili sie swoimi "nedznymi" pensjami. Dlatego ze wiekszosc z ludzi marzy o takich zarobkach. W glowach im sie poprzewracalo. Pobyty tygodniowe i dluzsze w egzotycznych miejscach w najlepszych hotelach! A Polacy za to placa. Zakupy w USA gdzie wszystko o polowe tansze. Skarza sie ze jak malo lataja to malo im placa? Hmm mnie tez jak nic nie robie jakos nie chca placic... Na miejsca stew czeka juz kolejka chetnych co za polowe kas zgodza sie pracowac.
POLAK
5 lata temu
BARDZO JESTEM CIEKAW CO POWIE ZOMOWIEC SOLIDARNOŚCI BOSS PIOTR DUDA SCHOWAŁ SIE NIEUDACZNIK NIEROB JAK DŁUGO BĘDZIE PASOZYTEM
Horhe
5 lata temu
Nie chcę dawać więcej pieniędzy na lot. Nie widzę powodu utrzymywania Narodowego przewoźnika za wszelką cenę.
...
Następna strona