Notowania

Strajk w LOT w czwartek. Związkowcy boją się zwolnień dyscyplinarnych za udział

Związki zawodowe w PLL LOT zapowiadają na 5 rano w czwartek rozpoczęcie strajku. Władze spółki przekonują, że nie odbędzie się, bo byłby nielegalny. Związkowcy boją się, że za udział strajku będą zwolnienia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stanisław Kowalczuk / EastNews)
Zarząd LOT-u zapewnia, że strajku nie będzie, ale ściąga pracowników z urlopów.

Związki zawodowe w PLL LOT zapowiadają na 5 rano w czwartek rozpoczęcie strajku. Władze spółki przekonują, że nie odbędzie się, bo byłby nielegalny. Związkowcy boją się, że za udział strajku będą zwolnienia dyscyplinarne.

Jak pisze "Gazeta Wyborcza", związkowcy uważają, że strajk jest legalny, bo pracownicy będą protestować w obronie bezprawnie zwolnionej z pracy Moniki Żelazik, szefowej związku zawodowego. Mają opinię prawników, że w takich przypadkach nie jest wymagane referendum strajkowe.

Przeciwnego zdania jest zarząd państwowej spółki, która wskazuje, że strajk jest nielegalny ze względu na wydany przez sąd zakaz. Pod koniec września Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że zapowiedziane przez związkowców konsultacje w sprawie zorganizowania strajku mogą być nielegalne.

Kierowana przez Rafała Milczarskiego spółka jest przekonana, że w tej sytuacji żadnego strajku nie będzie i pracownicy przyjdą w czwartek do pracy jak zwykle. Zarząd pewności jednak nie ma.

Jak pisze "Wyborcza", LOT zwiększa rezerwy dyżurujących pracowników i nie pozwala wziąć urlopu na żądanie czy na opiekę nad dzieckiem na środę ani na czwartek. Co więcej, ściąga też personel z urlopów, a nawet obstawia grafiki pracownikami nieetatowymi, którzy nie mogą strajkować.

Pasażerowie mogą więc zakładać, że poranne loty odbędą się, nawet jeśli strajk wybuchnie, ale nie wiadomo, czy loty będą odbywać się bez zakłóceń także później. Organizatorzy strajku spodziewają się około 200 strajkujących.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: związki zawodowe, strajk w lot, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-10-2018

0Przecież to obecny rząd uratował LOT, w przeciwnym razie już byliby bezrobotni.Pracuje tam wielu wyznawców KO, stąd taka decyzja

17-10-2018

pacekzawsze powtarza się ten sam schemat. związki zaczynają utrudniać działanie firmy, strajkują, zakład upada. Tak było z Ursusem, FSO i wieloma innymi. … Czytaj całość

17-10-2018

PracownikDzień Dobry, Zapytajcie pracowników jak są szantażowani i zastraszani. Pozdrawiam

Rozwiń komentarze (9)