Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Strajk na lotniskach, radzą przełożyć loty

0
Podziel się:

W proteście przeciwko cięciom wydatków rządowych i pogorszeniu warunków odprawy emerytalnej brytyjscy urzędnicy imigracyjni wstrzymają dziś pracę.

Strajk na lotniskach, radzą przełożyć loty
(twicepix/CC/Flickr)

Urzędnicy imigracyjni lotnisk przyłączą się do jutrzejszego strajku nauczycieli i innych pracowników budżetówki. Brytyjska agencja ochrony granic (UKBA) ostrzegła przed długim oczekiwaniem na odprawę paszportową.

Pod ostrzeżeniem podpisało się kierownictwo największego operatora brytyjskich lotnisk - BAA (British Airport Authority), sugerując podróżnym, by przełożyli lot z czwartku na inny dzień, jeśli chcą uniknąć niewygody.

Pełniący obowiązki szefa UKBA Jonathan Sedgwick w wypowiedzi dla BBC zapewnił, że zrobi, co w jego mocy, by zmniejszyć niewygodę dla podróżnych. Stwierdził, że strajk nie wypłynie na bezpieczeństwo lotnisk, ani na profesjonalizm kontroli paszportowej. Do kontroli paszportów wykorzystani zostaną pracownicy przesunięci z innych prac i menedżerowie.

Urzędnicy imigracyjni zrzeszeni w związku zawodowym PCS (Public & Commercial Services Union) rozpoczynają strajk dzisiaj, od godziny 18 (19 czasu polskiego). Strajk potrwa do północy z czwartku na piątek. Co najmniej siedmiu na dziesięciu pracowników sprawdzających paszporty jest zrzeszonych w PCS.

Z brytyjskich lotnisk korzysta dziennie około 500 tys. pasażerów, z czego jedna trzecia z londyńskiego Heathrow. Na razie nie ma potwierdzenia, że do strajku dołączą urzędnicy zajmujący się odprawą paszportową w Dover i innych portach morskich, a także celnicy.

Na drugiej stronie przeczytasz, przeciw czemu protestują urzędnicy

Udział w strajku zapowiedzieli pracownicy administracyjni sądów, urzędów pośrednictwa pracy i podatkowych. Zastrajkować mają także pracownicy administracyjni college'ów i uniwersytetów. Marsz protestacyjny w Londynie zapowiadają na czwartek nauczyciele. Strajk zakłóci prace około 5,2 tys. szkół w Anglii, głównie podstawowych i ponadpodstawowych na ogólną liczbę około 18 tys.; 3 tys. szkół będzie zamkniętych przez cały dzień.

Ogółem w proteście przeciwko cięciom wydatków rządowych i pogorszeniu warunków odprawy emerytalnej (oraz ciągłym reorganizacjom w służbie imigracyjnej prowadzącym do pogorszenia warunków pracy) protestują cztery związki zawodowe. Obok PCS są to trzy związki zrzeszające nauczycieli.

Rząd argumentuje, że systemu emerytalnego w sektorze publicznym w obecnym kształcie nie da się utrzymać, a nawet po proponowanych przez rząd modyfikacjach i tak jest on korzystniejszy niż ten, z którego korzystają pracownicy sektora prywatnego.

Plany rządu przewidują, że stawki płacone przez pracowników budżetówki na fundusz emerytalny wzrosłyby o 3 procent z wyjątkiem najmniej zarabiających. Na emeryturę odchodziliby później, a jej wysokość byłaby waloryzowana w oparciu o wskaźnik wzrostu cen CPI, a nie tak jak obecnie RPI.

Ten drugi jest dla emerytów korzystniejszy, ponieważ uwzględnia m. in. koszty obsługi kredytu hipotecznego, a nie tylko wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/125/t103293.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/strajk;na;lotnisku;w;brukseli;loty;do;polski;bez;zmian,184,0,847800.html) Strajk na lotnisku w Brukseli. Loty do Polski bez zmian Powodem nieoczekiwanego protestu jest decyzja władz portu lotniczego Zaventem dotycząca zmiany firmy zapewniającej obsługę naziemną samolotów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/235/t92907.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ryanair;i;aer;lingus;odwolaly;23;loty,13,0,743181.html) Ryanair i Aer Lingus odwołały 23 loty Naszym rodakom ciężko wydostać się z Irlandii. Na lotniskach burzliwe sceny.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/160/t126880.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/paraliz;w;europie;zaden;rozsadny;pilot;nie;poleci,78,0,740174.html) Paraliż w Europie. "Żaden rozsądny pilot nie poleci" Podróżni koczują na lotniskach. Zima najbardziej daje się we znaki w Wielkiej Brytanii, Niemczech i w Belgii.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)