Notowania

lotnisko
25.01.2013 08:46

Strajk na lotniskach. W Duesseldorfie i Kolonii odwołano 80 lotów

Strajkują pracownicy odpowiedzialni za kontrole pasażerów na niemieckich lotniskach w Duesseldorfie i Kolonii/Bonn.

Podziel się
Dodaj komentarz
(guerric/CC BY-NC-SA/Flickr)

Z powodu strajku pracowników odpowiedzialnych za kontrole pasażerów na niemieckich lotniskach w Duesseldorfie i Kolonii/Bonn odwołano w piątek blisko 80 lotów. Związek zawodowy Verdi domaga się 30-procentowej podwyżki płac i grozi rozszerzeniem protestu.

W obu portach lotniczych od rana w piątek tworzyły się długie kolejki oczekujących na odprawę - podała agencja dpa. Wielu pasażerów koczowało na lotniskach od czwartku, pierwszego dnia strajku.

W Duesseldorfie odwołano ponad 50 lotów, przede wszystkim obsługiwanych przez Air Berlin i Lufthansę. W Kolonii anulowanych zostało 26 połączeń.

Związek zawodowy Verdi zamierza kontynuować akcję protestacyjną do wieczora. Od czwartku w strajku bierze udział 400 pracowników odpowiedzialnych za kontrolę pasażerów podczas odprawy na lotnisku.

Związkowcy domagają się podwyżek płac o 30 proc. Obecnie wielu pracowników firm ochroniarskich otrzymuje minimalną stawkę 8,32 euro za godzinę. Strajkujący reprezentują 34 tys. pracowników branży ochroniarskiej na terenie kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia.

Rzeczniczka związku Andrea Becker w rozmowie z agencją dpa nie wykluczyła rozszerzenia od przyszłego tygodnia strajku na całą branżę ochrony. _ W takim przypadku strajk obejmie tak wrażliwe miejsca jak dworce i inne wymagające ochrony obiekty _ - ostrzegła Becker.

Pracodawcy proponują podwyżkę płac o 9 proc. Wygórowane żądania świadczą o utracie przez związkowców poczucia rzeczywistości - powiedział przedstawiciel pracodawców telewizji ZDF.

Tagi: lotnisko, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz