Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Strajk w Grecji przerwany ponieważ...

0
Podziel się:

Związkowcy wezwali m.in. inne przedsiębiorstwa państwowe do podjęcia wspólnych inicjatyw w celu przeciwstawienia się decyzjom rządu.

Strajk w Grecji przerwany ponieważ...
(PAP/EPA)

W Grecji pracownicy państwowych zakładów energetycznych DEI przerwali dziś akcję strajkową przeciwko planom częściowej prywatyzacji przedsiębiorstwa. Rząd w Atenach zagroził, że w przypadku kontynuowania protestu jego uczestnicy dostaną wypowiedzenia.

Związek zawodowy pracowników DEI poinformował w komunikacie, że wobec groźby natychmiastowego zwolnienia z pracy każdego, kto nie podporządkuje się rządowemu dekretowi o _ przymusowej mobilizacji cywilnej _, pracownicy przerywają strajk, ale nie odstępują od postulatu powstrzymania prywatyzacji firmy.

_ - Walkę będziemy prowadzili w innej formie, ale protesty i akcje związkowe będą trwały _ - brzmi komunikat związkowców. Wezwali oni również inne przedsiębiorstwa państwowe do podjęcia _ wspólnych inicjatyw _ w celu przeciwstawienia się decyzjom rządu, który oskarżają o _ podkopywanie demokracji i konstytucji _.

Pracownicy DEI zapewnili, że dostawy energii elektrycznej w poszczególnych regionach kraju będą _ stopniowo przywracane _ i nie będzie więcej przerw w dostawach prądu, ponieważ elektrownie _ kolejno podejmują pracę _.

Po tym, jak sąd w Atenach uznał strajk energetyków za nielegalny, rząd premiera Antonisa Samarasa ogłosił w sobotę tzw. mobilizację załóg pracowniczych DEI, co uniemożliwia prowadzenie strajku.

Załoga DEI nie chce się zgodzić na sprzedaż 30 procent DEI. Ma to być warunek eurolandu, MFW i Europejskiego Banku Centralnego, którzy uzależniają od jego spełnienia dalszą pomoc finansową dla wychodzącej z kryzysu Grecji.

Podczas strajku w DEI solidarność ze związkowcami sektora energetycznego zadeklarowały inne greckie związki zawodowe i partie opozycyjne, m.in. lewicowa partia SYRIZA, która domaga się referendum w sprawie prywatyzacji greckiej energetyki.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)