Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Strajk w LOT. Związkowycy wypowiedzieli się w referendum

0
Podziel się:

Ponad połowa uczestników głosowania zaakceptowania przeprowadzenie strajku ostrzegawczego.

Strajk w LOT. Związkowycy wypowiedzieli się w referendum
(Iwanczuk/Reporter)

Ponad 50 procent związkowców PLL LOT opowiedziało się w referendum za przeprowadzeniem strajku ostrzegawczego - powiedział rzecznik Związku Zawodowego Pilotów Komunikacyjnych Maciej Farski. Zarząd spółki ze spokojem odnosi się do informacji o wynikach referendum.

Przez ponad miesiąc w PLL LOT trwało referendum, w którym związkowcy wypowiadali się, czy chcą przeprowadzić strajk ostrzegawczy. Według nich spółka nie może jednostronnie wprowadzić nowych zasad wynagrodzenia.

_ - Referendum zakończyło się o północy. Na razie jest ponad 50 procent głosujących, którzy powiedzieli +tak+ w referendum. To jest jeszcze liczone, ale referendum jest ważne _ - powiedział Farski.

By referendum było ważne, musi w nim wziąć udział ponad 50 procent pracowników. Pytany, kiedy i w jakiej formie mógłby zostać przeprowadzony strajk ostrzegawczy, powiedział, że jest jeszcze za wcześnie, by o tym mówić. - _ Zaraz po podliczeniu oficjalnych głosów wszyscy przedstawiciele związków zawodowych działających w LOT zbiorą się i podejmą dalsze decyzje _ - powiedział.

Rzeczniczka PLL LOT Barbara Pijanowska-Kuras powiedziała we wtorek, że nawet jeżeli związki zebrały odpowiednią ilość głosów, to muszą podjąć ewentualną decyzję o strajku ostrzegawczym na własną odpowiedzialność. - _ Zarząd będzie konsekwentnie realizował założenia wynikające z planu restrukturyzacji, który przynosi pozytywne rezultaty spółce, a tym samym pracownikom. Przedstawiciele związkowi w ostatnich dniach sami deklarują, że są coraz bliżej porozumienia, co może oznaczać, że zaczynają rozumieć jak istotne i nieodwracalne zmiany zachodzą w PLL LOT _ - powiedziała.

Związki zawodowe działające w PLL LOT od 8 stycznia bieżącego roku prowadzą z pracodawcą mediacje w ramach sporu zbiorowego dot. jednostronnego wprowadzenia tzw. ramowych wytycznych dotyczących warunków wynagradzania pracowników spółki i jednostronnego uchylenia przez pracodawcę dotychczasowych regulacji płacowych. Ich zdaniem zgodnie z prawem w czasie sporu zbiorowego żadna ze stron nie może wprowadzać jednostronnie jakichkolwiek zmian. - _ Pracodawca nie trzyma się tego prawa. Wprowadzone nowe warunki pracy są gorsze dla wszystkich pracowników spółki, przede wszystkim zmniejszają wynagrodzenie oraz możliwości zarobkowania _ - mówił wcześniej Farski.

W odpowiedzi na te zarzuty, spółka zapewniała wcześniej, że działa zgodnie z prawem, prowadzi mediacje ze związkami dotyczące zmian warunków wynagradzania pracowników.

W listopadzie 2013 roku zostały uchylone funkcjonujące dotychczas w PLL LOT: regulamin wynagradzania i regulaminy premiowania, które obowiązywały w spółce od kwietnia 2010 r. Do czasu wprowadzenia nowego regulaminu lub układu zbiorowego (ZUZP), zgodnie z prawem, zostało wprowadzone tymczasowe rozwiązanie. Zarząd spółki uchwalił _ Ramowe wytyczne dotyczące warunków wynagradzania pracowników spółki PLL LOT _.

Zgodnie z nowymi wytycznymi dla pilotów i stewardess wynagrodzenia zasadnicze zostały obniżone w stosunku do najwyższych kategorii zaszeregowania o ok. 25 procent Proponowane stawki wynagrodzenia zasadniczego w zależności od typu samolotu i zajmowanego stanowiska wahają się od 9 945 do 15 800 zł. W dotychczas obowiązującym regulaminie stawki te wahały się od 9 495 do 22 521 zł w zależności od typu samolotu, zajmowanego stanowiska i stażu pracy pracownika. Ramowe wytyczne dot. zasad wynagradzania wyeliminowały kryterium stażu przy ustalaniu pensji zasadniczej. Jednocześnie znacznie, bo o ponad 200 procent, podniesiono stawki za każdą godzinę nalotu wykonaną ponad limit w ciągu miesiąca.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)