Notowania

strajk
11.09.2011 06:32

Strajk w podlaskim PKS przełuża się

Nie ma zmian personalnych w składzie zarządu PKS Białystok. Związkowcy zapowiadają kontynuację trwającego od 6 września strajku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(sludgegulper/CC/flickr)

Nie ma zmian personalnych w składzie zarządu PKS Białystok. Związkowcy zapowiadają kontynuację trwającego od 6 września strajku. Odwołanie Zarządu jest jednym z głównych ich postulatów. Rada Nadzorcza PKS Białystok po wczorajszym posiedzeniu, na którym analizowała sytuację ekonomiczną spółki, zaapelowała do obu stron konfliktu o bezpośrednie rozmowy.

Od rozpoczęcia strajku, nie jeżdżą żadne autobusy z rozkładu jazdy, to dziennie około tysiąca dwustu kursów. Zarząd spółki szacuje, że codziennie przynosi to około 120 tysięcy złotych strat.

Na wyniki obrad Rady Nadzorczej oczekiwali przed biurowcem spółki strajkujący związkowcy, licząc, że dojdzie do zmian personalnych w zarządzie PKS Białystok. Po zakończeniu obrad przewodniczący rady i jeden z członków niepostrzeżenie opuścili budynek PKS. Natomiast Jolanta Zdanowicz reprezentująca w radzie nadzorczej pracowników nie chciała wypowiadać się na temat przebiegu obrad.

POSŁUCHAJ PRZEDSTAWICIELKI RADY NADZORCZEJ:

Pracownicy nie kryli swego oburzenia, gdy dowiedzieli się, że o wynikach obrad Rady Nadzorczej firmy, w której są zatrudnieni mają dowiadywać się z mediów.

Strajkujący pracownicy białostockiego PKS-u są rozczarowani tym, że wcześniej zarząd województwa zwlekał z podjęciem mediacji w ich sprawie, a teraz rada nadzorcza zlekceważyła żądanie załogi odwołania prezesa zarządu spółki i jego zastępcy - powiedział Krzysztof Bagiński, przewodniczący komitetu protestacyjnego. - _ Podejrzewam, że jest to celowe doprowadzenie do upadłości firmy _ - dodał.

POSŁUCHAJ SZEFA KOMITETU PROTESTACYJNEGO:

Krzysztof Bagiński oświadczył, że strajkujący pracownicy oczekiwali zmian w składzie zarządu i gdyby one nastąpiły chcieli od razu przystąpić do pracy. - _ Będziemy stali do oporu. Z tym zarządem, tak jak oni się zachowują do tej pory, nie ma absolutnie mowy o współpracy _ - oznajmił.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI KRZYSZTOFA BAGIŃSKIEGO:

Strajkujący w PKS Białystok domagają się odwołania kierownictwa spółki oraz przywrócenia do pracy osób zwolnionych dyscyplinarnie, a także niekarania protestujących. Konflikt rozpoczął się od dyscyplinarnego zwolnienia dwóch związkowców, z powodu zbyt dużego zużycia paliwa w autobusach.

KALKULATOR PŁAC

Typ umowy:
Miesięczne zarobki: wspólne rozliczenie z małżonkiem oprócz umowy o pracę otrzymuję dochody z innych źródeł autorskie koszty uzyskania przychodu - 50%
Miesięczne zarobki:

Zarząd spółki zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Zwolnieni pracownicy twierdzą, że nadmierne zużycie wynika między innymi ze złego paliwa, zaniżonych norm zakładowych i starego taboru. Zanim doszło do strajku generalnego, miała miejsce głodówka, potem 2-godzinny strajk ostrzegawczy. Przedwczoraj protestujący przez dwie godziny pikietowali Podlaski Urząd Marszałkowski w Białymstoku.

W ocenie zarządu spółki, a także zarządu województwa podlaskiego, strajk jest jednak nielegalny. Związkowcy tymczasem powołują się na własne opinie prawne i twierdzą, że działają zgodnie z prawem.

W najbliższym tygodniu ma dojść do sesji sejmiku województwa podlaskiego, poświęconej sprawie PKS Białystok. Samorząd województwa jest od kilku miesięcy właścicielem PKS Białystok i czterech innych spółek PKS w regionie.

Dziennie z usług PKS Białystok korzystało około 25 tys. osób. Firma zatrudnia około 400 osób. W trzech skonfliktowanych z zarządem PKS związkach: Związku Zawodowym Kierowców, branżowym związku zawodowym pracowników PKS i Solidarności działa około 200-stu pracowników, przeważnie kierowców.

Czytaj więcej o ostatnich akcjach strajkowych
[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/t47119.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/podlaskie;strajk;generalny;kierowcow;pks;bialystok,155,0,903835.html) Strajk kierowców autobusów. "To nielegalne" Przypuszczalnie w trasę nie wyruszy dziś 400 autobusów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t132555.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/strajk;w;biskupcu;men;bierze;strone;rodzicow,25,0,904217.html) Opłaty za przedszkola są "wzięte z sufitu" Samorząd powinien wytłumaczyć się z narzuconych stawek, uważa wiceminister edukacji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/66/t110402.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/akcja;protestacyjna;w;porcie;w;gdyni,116,0,899700.html) Protesty w Gdyni. Blokują skrzyżowania Wcześniej dwugodzinny strajk przeprowadzili rano pracownicy Przedsiębiorstwa Usług Żeglugowych i Portowych.
Tagi: strajk, pks, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz