Notowania

chile
23.08.2013 07:50

Strajki w Chile. Protestuje obsługa największego w świecie radioteleskopu

W proteście bierze udział około 200 osób. Przystąpili do strajku po załamaniu się negocjacji między związkami zawodowymi a kierownictwem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)
Radioteleskop ALMA

Obsługa znajdującego się na pustyni Atacama w Chile największego w świecie radioteleskopu rozpoczęła w czwartek strajk, domagając się wyższych płac i poprawy warunków pracy.

W proteście bierze udział około 200 osób. Przystąpili do strajku po załamaniu się negocjacji między związkami zawodowymi a kierownictwem.

W swych żądaniach obsługa ALMA chce 15-procentowej podwyżki, a także rekompensaty za pracę wykonywaną na dużej wysokości nad poziomem morza i w izolacji od świata zewnętrznego.

ALMA, czyli Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, to położone na płaskowyżu powyżej pustyni Atacama skupisko 50 radioteleskopów. Niektóre z anten znajdują się na wysokości 5 tys. m.n.p. Obsługa narażona jest więc na niesprzyjające warunki atmosferyczne, w tym silne wiatry, rozrzedzone powietrze oraz duże wahania temperatur.

Obserwacji nieba przez radioteleskopy sprzyja niska wilgotność i brak zakłóceń fal radiowych.

Podstawowym zadaniem ALMA jest badanie początków wszechświata na podstawie obserwacji gazów i pyłów kosmicznych, z których powstają galaktyki. Program współfinansują USA, Kanada, Japonia i Unia Europejska.

Czytaj więcej w Money.pl
Protesty w Argentynie. Wszystko przez... Na zaplanowane na niedzielę głosowaniu wytypowani zostaną kandydaci do walki o fotel prezydenta. Mają one też określić dalsze losy dominującej w Kongresie partii pani Fernandez.
Kontrowersyjny wyrok po wielkiej katastrofie Według prokuratury nie ma wystarczających dowodów, które umożliwiałyby oskarżenie właścicieli kopalni lub przedstawicieli ministerstwa górnictwa.
Rząd chce zlikwidować tysiące miejsc pracy Głosowanie w sprawie reform spodziewane jest tej nocy. Grecy wychodzą na ulice.
Tagi: chile, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz