Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Straty gospodarstw rolnych z powodu opadów. Są pierwsze szacunki

0
Podziel się:

Szef resortu rolnictwa poinformował, że najwięcej strat odnotowało ponad 80 tys. gospodarstw w województwie łódzkim.

Straty gospodarstw rolnych z powodu opadów. Są pierwsze szacunki
(Stanislaw Kowalczuk/East News)

150 mln zł wynoszą obecnie straty gospodarstw rolnych z powodu obfitych opadów - poinformował minister rolnictwa Stanisław Kalemba. Dodał, że straty dotyczą ponad 100 tys. gospodarstw.

Kalemba powiedział w Polsat News, że komisje wojewodów ciągle jeszcze szacują szkody rolników. Zapewnił, że w takich sytuacjach rząd ma wypracowany system udzielania pomocy w formie kredytów klęskowych.

Szef resortu rolnictwa poinformował, że najwięcej strat odnotowało ponad 80 tys. gospodarstw w województwie łódzkim oraz kilka tysięcy gospodarstw w województwach: świętokrzyskim, małopolskim, mazowieckim i podkarpackim.

Kalemba pytany, czy ta sytuacja przełoży się na wzrost cen produktów rolnych, odparł: _ Uważam, że nie; zjawiska takie w tych proporcjach występują co roku _.

Rolnicy mogą ubiegać się o kredyty preferencyjne obrotowe i inwestycyjne; wysokość oprocentowania tych kredytów zależeć będzie od wielkości poniesionych strat. Mogą również składać wnioski indywidualne o rozłożenie składek do KRUS na raty. Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast mogą zastosować ulgę w podatku rolnym wobec poszkodowanych.

Czytaj więcej w Money.pl
Rolnicy po nawałnicach otrzymają pomoc? W ministerstwie trwają prace nad regulacją prawną, która pozwoli przyznać dopłaty rolnikom, którzy stracili zasiewy.
Tak wielkich strat rolnicy jeszcze nie mieli Z wyliczeń UE wynika, że w 2010 r. jedna rodzina pszczela przyniosła dochód 1070 euro. A zeszłej zimy zginęło ich 20 procent.
Rolnicy walczą o dotacje. Wnioski złożone Rolnicy mogą jeszcze składać wnioski o dopłaty do 10 czerwca, jednak ich płatności będą pomniejszone o 1 proc. kwoty wnioskowanej za każdy dzień roboczy opóźnienia.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)