Notowania

zamieszki w syrii
22.04.2011 16:30

Strzelali do demonstrantów w Damaszku

To jeden z najbardziej krwawych w dni od rozpoczęcia demonstracji przeciwko reżimowi prezydenta Syrii Baszara el-Asada. Ponad 70 osób zginęło, a dziesiątki zostały ranne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Aktualizacja 21:54

Syryjskie siły bezpieczeństwa użyły ostrej amunicji i gazu łzawiącego, by rozpędzić dziesiątki tysięcy demonstrantów domagających się w kilku miastach w kraju wolności i demokracji. Rannych zostało kilkanaście osób.

Na zdjęciu: Demonstracja libańskich muzułmanów przeciwko syryjskiemu reżimowi

Manifestanci po modłach wyszli na ulice co najmniej pięciu głównych miast w całym kraju.

_ Naród chce upadku reżimu _ - skandowali na przedmieściach Damaszku, gdzie zebrało się prawie 40 tys. ludzi. Siły bezpieczeństwa otworzyły ogień do protestujących na przedmieściach Damaszku i w mieście Hims na zachodzie kraju. Ponad 70 osób zginęło, a dziesiątki zostały ranne - podali świadkowie i obrońcy praw człowieka.

W całym kraju w wyniku interwencji służb bezpieczeństwa rannych zostało kilkadziesiąt osób.

Manifestanci wyszli na ulice po piątkowych modłach. Co najmniej 15 osób zginęło w sumie w prowincji Dara, na południowym zachodzie, gdzie ponad miesiąc temu rozpoczęły się protesty. Wśród zabitych jest 11-letni chłopiec - twierdzą świadkowie.

- "Kule zaczęły latać nad naszymi głowami jak w czasie ulewy" - relacjonował jeden ze świadków w mieście Izra, w prowincji Dara.

Dziewięciu manifestantów poniosło śmierć, gdy służby bezpieczeństwa spacyfikowały demonstrację w Dumie, na przedmieściach Damaszku. W innych peryferyjnych dzielnicach Damaszku zginęło w sumie sześć osób.

Kilka osób straciło ponadto życie, gdy służby spacyfikowały demonstracje w zachodnich miastach Hama, Latakia i Hims.

Do masowych protestów doszło też m.in. w znajdującym się na wybrzeżu mieście Banias w zamieszkanej przez Kurdów północno-zachodniej części kraju oraz w al-Kamiszli na północnym wschodzie kraju, gdzie na ulice wyszło około 6 tys. ludzi.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/158/t137374.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/syryjska;bezpieka;torturowala;setki;ludzi,59,0,813115.html) Syryjska bezpieka torturowała setki ludzi
Informacje napływające od świadków ciężko potwierdzić, ponieważ Syria wyrzuciła zagranicznych dziennikarzy i ograniczyła dostęp do najbardziej zapalnych miejsc.

Organizatorzy zapowiadali, że protesty przeciwko reżimowi prezydenta Baszara el-Asada będą największe, do jakich dotychczas doszło. Prezydent, który 11 lat temu odziedziczył władzę po swoim ojcu, próbuje powstrzymać opozycję z jednej strony, znosząc na przykład obowiązujący od prawie 50 lat stan wyjątkowy, a z drugiej brutalnie tłumiąc manifestacje.

ZOBACZ RELACJE Z PROTESTÓW (Euronews, ang.):

Syryjscy opozycjoniści koordynujący masowe protesty przeciwko prezydentowi zażądali zniesienia monopolu partii Baas na władzę i utworzenia demokratycznego systemu politycznego.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/199/t136135.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/syryjscy;studenci;zadaja;swobod;politycznych,71,0,811847.html) Syryjscy studenci żądają swobód politycznych
W pierwszym wspólnym oświadczeniu od rozpoczęcia protestów pięć tygodni temu przedstawiciele Lokalnych Komitetów Koordynacyjnych z różnych regionów Syrii napisali, że _ żądania wolności i godności mogą być zrealizowane wyłącznie poprzez pokojowe przemiany demokratyczne _.

- _ Uwolnieni muszą być wszyscy więźniowie sumienia. Obecny aparat bezpieczeństwa musi być zlikwidowany i zastąpiony instytucjami wyposażonymi w odpowiednią jurysdykcje i działającymi zgodnie z prawem _ - podkreśla opozycja w oświadczeniu.

Od czasu rozpoczęcia protestów 18 marca w demonstracjach zginęło ponad 220 ludzi.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/56/t86840.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/stan;wyjatkowy;zniesiony;jest;podpis,227,0,816611.html) Stan wyjątkowy zniesiony. Jest podpis Prezydent Syrii Baszar el-Asad zatwierdził zniesienie obowiązującego w kraju od 48 lat stanu wyjątkowego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/142/t87694.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/syria;bojowki;ganialy;ludzi;po;ulicach,10,0,815114.html) Syria: Bojówki "ganiały ludzi po ulicach" Prezydent Baszar el-Asad po raz kolejny użył siły przeciw demonstrantom.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/159/t137631.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/potajemnie;finansowali;syryjska;opozycje,111,0,814191.html) Potajemnie finansowali syryjską opozycję Stany Zjednoczone potajemnie finansowały syryjską opozycję i kanał telewizyjny nadający programy krytyczne wobec reżimu prezydenta Baszara el-Asada.
Tagi: zamieszki w syrii, syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz