Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wizy
10.02.2006 12:06

Studenci nie będą potrzebowali wiz do USA

Według podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Krawczyka, podczas pobytu prezydenta Lecha Kaczyńskiego w USA ze strony amerykańskiej pojawiła się zapowiedź zwolnienia z obowiązku wizowego polskich studentów, młodzieży i pracowników naukowych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Według podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Krawczyka, podczas pobytu prezydenta Lecha Kaczyńskiego w USA ze strony amerykańskiej pojawiła się zapowiedź zwolnienia z obowiązku wizowego polskich studentów, młodzieży i pracowników naukowych.

"Pojawiła się zapowiedź zwolnienia z obowiązku wizowego jednej kategorii ubiegających się o wizę, mianowicie studentów, młodzieży i pracowników naukowych. Na to jest możliwa perspektywa kilkumiesięczna" - powiedział w piątek w radiu TOK FM Krawczyk, który w Kancelarii Prezydenta odpowiada za sprawy międzynarodowe.

Krawczyk podkreślił, że czwartek był "bardzo pracowitym, najważniejszym" dniem wizyty Lecha Kaczyńskiego w USA, a co najważniejsze - jak dodał - "zakończonym sukcesem".

Krawczyk powiedział, że najważniejsze były rozmowy w Białym Domu. "Delegacja amerykańska była na bardzo wysokim poziomie, łącznie z panią Condoleezzą Rice, wiceprezydentem, sekretarzem obrony, sekretarzem ds. energii, sekretarzem ds. handlu. Tak wysoka delegacja to ewenement" - powiedział. Jak dodał, "należy podkreślić bardzo dobry kontakt obu prezydentów".

Pytany, jakie są wnioski z tych rozmów, Krawczyk odpowiedział, że "to przede wszystkim zielone światło dla wszystkich rozmów technicznych, sektorowych, udzielone wewnątrz administracji prezydenckiej".

Krawczyk wyraził nadzieję, że Kongres "zadecyduje kiedyś o zniesieniu wiz" amerykańskich dla Polaków. "To była taka poważna, merytoryczna rozmowa na temat sensu zmian legislacyjnych, przede wszystkim zasady, że o wizach będziemy dyskutować, kiedy liczba odmów zejdzie poniżej 3 proc." - zaznaczył. Według niego, jest to perspektywa kilku lat.

Krawczyk pytany, czy w sprawie dosyć wysokich opłat wizowych coś się dało zrobić, odparł, że o opłatach wizowych tylko wspomniano. "Pan prezydent Kaczyński zwrócił na to uwagę i prezydent Bush delegował to do rozmów na poziomie urzędniczym" - zaznaczył.

W czwartek Lech Kaczyński spotkał się także z czołowymi senatorami w gmachu Kongresu, na Kapitolu i w rozmowie z nimi poruszył kwestię wiz amerykańskich dla Polaków, o zniesienie których zabiegają bezskutecznie kolejne rządy RP.

Jeden z rozmówców prezydenta RP, republikański przewodniczący senackiej komisji spraw zagranicznych Richard Lugar wniósł w czwartek do Senatu projekt ustawy o "parlamentarnej wymianie młodzieży między Polską a USA". Wyraża ona gotowość Kongresu do sfinansowania przyjazdów do USA polskich uczniów szkół średnich oraz amerykańskich uczniów do Polski, zainteresowanych pogłębieniem wiedzy o polityce obu krajów.

Program wymiany uczniów wzorowany jest na realizowanym już od ponad 20 lat programie wymiany z Niemcami. Senator Lugar przedstawił go jako jeden z kroków na drodze do rozluźnienia amerykańskiego reżimu wizowego, gdyż ułatwiłby przynajmniej polskiej młodzieży przyjazdy do USA. Jak powiedział, liczy na uchwalenie ustawy w najbliższych miesiącach.

Zapytany przez PAP kiedy można oczekiwać objęcia Polski programem bezwizowego ruchu turystycznego do USA, Lugar przypomniał, że projekt ustawy o zniesieniu wiz dla Polaków, w dowód uznania za sojuszniczą pomoc Polski w Iraku, wniesiony przez senatorów Barbarę Mikulski i Ricka Santorum, został odrzucony w senackiej komisji wymiaru sprawiedliwości.

W piątek prezydent Lech Kaczyński spotka się w Chicago z Polonią amerykańską.

Tagi: wizy, usa, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz