Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stypendia rektora nie dla studentów pierwszego roku

0
Podziel się:

Choć rada ministrów decyzję podjęła już trzy tygodnie temu, biuro prasowe rządu cały czas milczało.

Stypendia rektora nie dla studentów pierwszego roku
(Stefan Maszewski/REPORTER)
bECioluJ

Zapis o stypendiach rektora dla studentów pierwszego roku został usunięty z projektu nowelizacji prawa o szkolnictwie wyższym, który przyjął w grudniu rząd - przyznaje resort nauki. O takie stypendia chce nadal walczyć Parlament Studentów RP.

Choć decyzja o rezygnacji z zapisu zapadła na posiedzeniu Rady Ministrów 17 grudnia, informacja o tym nie pojawiła się ani w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu po posiedzeniu rządu, ani na stronie internetowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Przyjęty przez rząd projekt nowelizacji nie był też opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji, gdzie ma trafić - według zapowiedzi resortu nauki - za kilka dni.

bECioluL

Obecnie stypendia rektora za osiągnięcia w nauce, sporcie czy działalności artystycznej są przyznawane od drugiego roku studiów. MNiSW w przygotowanej nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym proponowało, by trafiały one już do studentów pierwszego roku.

_ - Rząd wycofał się z tej propozycji nie znajdując uzasadnienia dla takiego wzrostu budżetu. Jest to w sumie 420 mln zł w perspektywie dziesięcioletniej _ - powiedziała wiceminister nauki Daria Lipińska-Nałęcz. _ Rząd wycofał się z tego pomysłu, więc w najbliższej nowelizacji nie wróci do tego tematu. Będzie on jednak cały czas dyskutowany, przede wszystkim ze studentami i uczelniami _ - zaznaczyła wiceminister.

Przyjęty przez rząd projekt nowelizacji trafi teraz do Sejmu.

Niewielkie są jednak szanse, by zapis przywrócono podczas prac nad nowelizacją w Sejmie. Takiej poprawki - jak powiedziała była minister nauki, posłanka Platformy Obywatelskiej Barbara Kudrycka - raczej nie złożą posłowie partii rządzącej. _ - Chcielibyśmy, aby projekt rządowy przeszedł przez Sejm w takiej postaci, w jakiej przyjął go rząd. Z tego powodu raczej nie będziemy występować z inicjatywą poselską przywrócenia zapisu dotyczącego przyznawania stypendiów studentom pierwszego roku _ - wyjaśniła Kudrycka.

bECioluR

Lipińska-Nałęcz podkreśliła, że być może w dalszej perspektywie kwestia wygospodarowania pieniędzy na stypendia rektora dla studentów pierwszego roku nie będzie tak dokuczliwa i możliwy będzie powrót do propozycji MNiSW. _ - Musimy zaczekać na poprawę sytuacji gospodarczej i sytuacji budżetu państwa. Jeśli taka poprawa nastąpi, to możliwe, że posłowie albo ministerstwo wystąpią z taką propozycją. Najbliższe dwa lata jeszcze nie będą łatwe, ale być może w 2015 r. będziemy wiedzieli, że sytuacja jest już lepsza i będzie można to wprowadzić od 2016 r. _ - wtóruje jej Kudrycka.

O wprowadzenie stypendiów dla studentów pierwszego roku, ale z uwzględnieniem przedstawionych wcześniej uwag, w dalszym ciągu będzie zabiegał Parlament Studentów RP. Podkreślił też, że ministerstwo nauki nie poinformowało władz PSRP o wycofaniu się rządu z koncepcji wprowadzenia stypendiów dla studentów I roku.

_ - Liczymy, że minister Lena Kolarska-Bobińska pozytywnie ustosunkuje się do naszych uwag, ponieważ wsparcie studentów pierwszego roku jest jednym z najistotniejszych elementów nowelizacji dotyczącym studentów _ - powiedział przewodniczący PSRP Piotr Mueller.

Lipińska-Nałęcz zauważa, że studenci pierwszego roku będą otrzymywali pomoc socjalną, by status materialny nie eliminował ich z możliwości studiowania. _ - Te stypendia są niezagrożone. Tę pomoc studenci pierwszego roku mają od początku. Nie mają tylko pomocy będącej odpowiednikiem stypendiów za osiągnięcia naukowe _ - wyjaśnia.

bECioluS

Czytaj więcej w Money.pl

bECiolvm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)