Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sukces eksporterów. Sprzedaż mocno w górę

0
Podziel się

Jak prognozują eksperci z KUKE, w tym roku eksport powinien zamknąć się kwotą 697,5 mld złotych. Co oznacza wzrost, aż o... .

Sukces eksporterów. Sprzedaż mocno w górę
(Blondsteve/iStockphoto)
bErzgtph

Liczony w złotych polski eksport wyniósł 48,465 mld to znaczy o 14,9 proc. mniej niż w listopadzie i równocześnie o 12,3 proc. więcej niż przed dwunastoma miesiącami - czytamy w raporcie KUKE. Jak szacują eksperci firmy eksport w roku bieżącym powinien zamknąć się kwotą 697,5 mld zł, co odpowiadać będzie wzrostowi o 7,2 proc. w stosunku do wyników wypracowanych w roku 2013.

_ Na podstawie analizy opublikowanych danych o stanie gospodarki w grudniu oraz zapotrzebowania na usługi Korporacji w zakresie ochrony transakcji eksportowych szacujemy, że w grudniu eksport z Polski wyniósł 11,597 mld euro. Był więc o 14,7 proc. mniejszy niż w listopadzie i jednocześnie o 10 proc. większy niż w grudniu 2012 r. Liczony w złotych eksport wyniósł 48,465 mld tj. o 14,9 proc. mniej niż w listopadzie i równocześnie o 12,3 proc. więcej niż przed dwunastoma miesiącami _ - czytamy w raporcie KUKE.

Oczekiwane w grudniu ograniczenie eksportu jest spowodowane czynnikami o charakterze sezonowym. Zazwyczaj to na październik przypada szczyt zamówień w sieciach handlowych na okres świąt. W listopadzie i grudniu aktywność systematycznie ulega obniżeniu. W roku 2013 korekta ta mogła okazać się niższa niż przed rokiem, bowiem wyniki miesiąca poprzedniego okazały się nieco słabsze od zakładanych. Wskazuje to na rozciągnięcie okresu dostaw. W dodatku baza do porównań była nadzwyczaj niska. W konsekwencji roczna dynamika eksportu poprawi się do 10 proc. z 1,2 proc. w listopadzie i tym samym może przekroczyć wynik września, w którym osiągnęła 8,1 proc.

bErzgtpj

Ostatnie miesiące przyniosły krzepnięcie czynników działających w kierunku obniżenia statystyk tempa wzrostu eksportu. Pierwszym z nich jest poprawa popytu zgłaszanego przez odbiorców krajowych. W początku 2013 roku bariera popytowa na rynku wewnętrznym była istotnym czynnikiem zwiększającym intensywność poszukiwań odbiorców za granicą. W ostatnim czasie zaś łatwiej już było plasować towary w kraju.

Szczególny mógł być pod tym względem grudzień - stąd istotna korekta oczekiwań co do wielkości eksportu. Drugim jest kwestia kursowa. Od lipca złoty jest wyceniany wobec euro słabiej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Daje to możliwość zachowania marży i jednoczesnego oferowania odbiorcom towarów z cenami obniżonymi w euro. Statystyki eksportu prowadzone we wspólnej walucie prezentują się więc nieco słabiej niżby mogły.

W ostatnim czasie mocno skomplikowała się sytuacja w wymianie z partnerami z Europy Środkowej i Wschodniej. Potwierdzają to statystyki eksportu począwszy od sierpnia. W wynikach ostatnich miesięcy roku dodatkowo znajdziemy też odzwierciedlenie sytuacji na Ukrainie. W sposób zrozumiały wpłynęła ona na ograniczenie dostaw na tamten rynek (tak w zakresie anulowania części zamówień przez odbiorców jak i wstrzymania części dostaw przez eksporterów - do czasu wyklarowania się sytuacji). Nie bez znaczenia będzie też napięcie w stosunkach z Rosją związane z sytuacją na Ukrainie. Grudzień najprawdopodobniej okazał się bardzo słaby w zakresie dostaw na rynki wschodnie. Wpływ tego czynnika widoczny też będzie w wynikach pierwszych miesięcy roku 2014.

KUKE oczekuje, że w okresie XII 2013 – II 2014 r. eksport okaże się większy niż przed rokiem o 3,8 proc. w euro, a w wymiarze złotowym o 4,4 proc.. Bieżące szacunki wypracowanego w roku 2013 eksportu wskazują na wynik rzędu 155,0 mld euro - lepszy niż w roku 2012 o 4,4 proc.

bErzgtpp

W ujęciu złotowym eksport w roku 2013 mógł zamknąć się kwotą 650,77 mld, czyli wartością o 4,8 proc. wyższą niż w roku 2012. Aktualne szacunki potencjału gospodarczego polskich wytwórców oraz zmian w popycie na nasze towary w roku 2014 pozwalają oczekiwać wzrostu eksportu do kwoty 170,6 mld euro, co stanowić będzie wynik o 10,2 proc. wyższy niż w roku 2013.

W ujęciu złotowym eksport w roku bieżącym powinien zamknąć się kwotą 697,5 mld, co odpowiadać będzie wzrostowi o 7,2 proc. w stosunku do wyników wypracowanych w roku 2013. W miarę poprawy koniunktury na rynku europejskim, zwiększać się też będzie dynamika polskiego eksportu. W roku 2015 eksport może zwiększyć się do 191,3 mld euro (o 12,1 proc.), co w wymiarze złotowym odpowiadać będzie kwocie 763,3 mld (wzrost o 9,4 proc.).

Szacunki Korporacji dotyczące wyników eksportu w roku 2013 oraz prognozy dotyczące lat 2014 - 2015 wskazujące na wzrost eksportu ogółem odpowiednio o 4,4 proc., 10,2 proc. i 12,1 proc.

Czytaj więcej w Money.pl

bErzgtpq
bErzgtpK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)