Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Superszybki internet zmienia rozrywkę. Badacze zapytali, jak

2
Podziel się:

Internet gigabitowych prędkości i rozwój nowych technologii takich jak VR, AR i AI staną się napędem dla rozwoju rozrywki cyfrowej. Dzięki nim doświadczenia użytkowników zostaną przeniesione na jeszcze wyższy poziom - dowiadujemy się z raportu firmy infuture hatalska foresight institute.

Superszybki internet zmienia rozrywkę. Badacze zapytali, jak
(CC/Flickr)

Raport "Giga Entertainment. Przyszłość rozrywki w dobie gigabitowego internetu, AI, IoT oraz MEC" został przygotowany na zlecenie UPC. Podsumowuje on aktualne trendy i stanowi analizę wyników badania polskich internautów

Jak w nim czytamy, superszybki internet dużo zmieni (a właściwie już zmienia) w rozwoju rozrywki cyfrowej. Badani oceniają, że przyniesie przede wszystkim nieograniczoną możliwość wykorzystywania formatu wideo w bardzo wysokiej jakości, w dowolnym miejscu i czasie; możliwości natychmiastowego przesyłania i pobierania dużych ilości danych, takich jak pliki wideo, ale także nowe doznania, których dostarczą technologie takie jak VR czy AR.

Wykorzystywane one będą nie tylko do gier komputerowych i telewizji, ale także obszarów związanych z podróżami, edukacją, relacjami międzyludzkimi czy komunikacją z innymi. Już dziś prawie połowa (43 proc.) uczestników badania, którzy mieli styczność z rozwiązaniami AR lub VR, twierdzi, że wkrótce staną się one popularne i powszechnie używane w codziennym życiu.

- Raport potwierdza, że internet gigabitowy napędza rozwój cyfrowej rozrywki i rozpoczyna erę nowych możliwości dla użytkowników. Czy to na urządzeniach stacjonarnych, czy przenośnych, w każdym miejscu i w każdej chwili, czy w usługach na żądanie i w jakości HD, superszybki internet ogrywa kluczową rolę w zapewnianiu satysfakcji klientom i przenoszeniu doświadczeń cyfrowych na wyższy poziom - skomentował Robert Redeleanu, prezes UPC Polska.

Jak czytamy w podsumowaniu raportu, gigabitowy internet umożliwia coraz bardziej powszechne i głębsze doświadczanie nowych form rozrywki dostępnych dzięki giga aplikacjom. Te najbardziej popularne już dziś wykorzystują wirtualną i rozszerzoną rzeczywistość. Z kolei szybki rozwój obserwowany jest obecnie w sztucznej inteligencji oraz technologiach dotykowych i haptycznych, które spowodowały, że korzystanie z rozrywki powoli osiągnęło nowy poziom doświadczeń oparty na synestezji czy personalizacji oczekiwań.

Gigabitowe prędkości internetu pozwalają również, aby rozrywka cyfrowa stała się bardziej inkluzywna niż kiedykolwiek dotąd – jest dostępna niezależnie od wieku, stanu zdrowia, pochodzenia czy niepełnosprawności.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
doc
4 lata temu
Wkrótce społeczeństwa nie radzące sobie z relacjami społecznymi, które i tak już większość czasu spędzają w przestrzeni wirtualnej, przeniosą się tam zupełnie. Ale może to i lepiej, jak się rozejrzeć wokoło.
gfgdg
4 lata temu
100Mbit na stulecie. Rząd odleciał w marzeniach. hahaha Ciekawe jak oni położą światłowód do wszystkich? Pomyśleli że bezprzewodowy jest tak szybki. Są w błędzie i jak widać na tym sie nie znają. Nie wiedza o czym mówią. Co za śmieszny rząd.