Notowania

gospodarka
01.11.2018 14:19

Świetne informacje z Europy. Polska gospodarka rozwija się lepiej od prognoz

Z Europy napływają kolejne dobre informacje dla polskiej gospodarki. EBOiR podwyższył prognozy wzrostu PKB w 2018 i 2019 r.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Robert Ostrowski)
Teresa Czerwińska po informacja EBOiR ma powody do zadowolenia - wzrost PKB może sięgnąć 4,6 proc.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zrewidował swoje prognozy wzrostu polskiego PKB. Zdaniem analityków banku, rok 2018 zakończy się wynikiem 4,7 proc., a przyszły 3,6 proc. Majowe prognozy wskazywały na dynamikę niższą odpowiednio o 0,7 i 03 pkt. proc. W uzasadnieniu wskazano, że choć wzrost PKB Polski "mógł osiągnąć swój szczyt w połowie 2018 r.", to jednak w kolejnych kwartałach pozostanie "solidny".

Scenariusz wzrostu wyższego niż prognozowane przez Narodowy Bank Polski i Komisję Europejską 4,6 proc. nakreśliła także przed kilkoma dniami minister finansów Teresa Czerwińska.

Zobacz też: Minister finansów spodziewa się spowolnienia gospodarczego

Eksperci Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju wskazują, że rosnąca inflacja może osłabić konsumpcję, ale negatywny wpływ tego zjawiska na gospodarkę zostanie zniwelowany przez sytuację na rynku pracy, który znacząco się zmienia. Jak wyjaśniono, choć ze względu na starzenie się społeczeństwa, obniżkę wieku emerytalnego i spadek aktywności zawodowej kobiet, Polaków chętnych do podjęcia pracy na rynku jest coraz mniej, to "przeciwdziała temu wzrost imigracji, głównie z Ukrainy i Azji". Równocześnie nasycenie rynku pracy winduje pensje.

W raporcie Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju wskazano także, że kolejne miesiące mogą przynieść odbudowę inwestycji, "zwłaszcza w sektorze publicznym".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, pkb, wiadomości, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-11-2018

moje imie.Rozwija się ale tylko na papierze.

01-11-2018

aynaCo znaczy dobry minister finansów i ekipa, aż przyjemnie to czytać.

01-11-2018

J23Dobrze ,że Platforma i Balerowicz odeszli w niebyt , bo inaczej to byłaby "kaplica".

Rozwiń komentarze (24)