Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|

Teresa Czerwińska optymistycznie o gospodarce. Dynamika PKB może być wyższa od prognoz

11
Podziel się:

Szefowa resortu finansów otwarcie przyznała, że nie wyklucza, iż rok 2018 zamknie się dla polskiej gospodarki wzrostem wyższym niż 4,6 proc.

Minister finansów liczy na wzrost PKB wyższy od prognoz
Minister finansów liczy na wzrost PKB wyższy od prognoz (Radek Pietruszka)

"Dynamika wzrostu gospodarczego Polski była w minionych kwartałach częstym tematem dyskusji. Okazało się, że rzeczywistość znacząco wyprzedziła prognozy wielu analityków i instytucji. Tylko w 2017 r. PKB wzrósł o 4,6 proc. W bieżącym roku wynik powinien być podobny, a istnieje duże prawdopodobieństwo, że być może nawet lepszy" - napisała cytowana przez Polską Agencje Prasową szefowa resortu finansów Teresa Czerwińska.

4,6 proc. wzrostu to PKB to zrewidowana prognoza Narodowego Banku Polskiego (pierwotnie zakładał, że wyniesie on 4,2 proc. - red.). Dynamikę przyrostu na poziomie4,6 proc. prognozuje również Komisja Europejska, choć jej pierwsze założenia były bardziej optymistyczne niż krajowe. Mówiły bowiem o tempie wzrostu na poziomie 4,3 proc.

Zobacz także: Zobacz też: Kiedy w Polsce pojawi się spowolnienie gospodarcze

Niezależnie od tego, która z prognoz jest najbliższa rzeczywistości, to każda z nich mówi o tym, iż to koniec prosperity. Wg NBP w 2019 roku dynamika wzrostu gospodarczego ma wyhamować do 3,8 proc., a następnie do 3,5 proc. w 2020 roku. Z kolei KE prognozuje 3,7 proc. w przyszłym roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(11)
alpc
6 lat temu
No to gdzie ta kasa, że trzeba wprowadzać nowe obciążenia, jak PPK, ZUS, wyższe ceny , ile obligacji wyemitowała kobieto, bajeczki to do ciemnego ludu. Jasne że PKB urosło, bo wrzuciłeś dziesiątki miliardów pustego nie wypracowanego pieniądza, a gospodarka opiera się na obcym kapitałem !
fajna-fota
6 lat temu
Brakuje podpisu: taaakieee lubię! Memomaniaki do dzieła...
Bydzie jazda ...
6 lat temu
Bankructwo na zdrowie Wprost Dodano: 23 czerwca 2002 0 0 Marek Dyduch, sekretarz generalny Sojuszu Lewicy Demokratycznej, zaproponował w kampanii wyborczej, by SLD po utworzeniu rządu "zawiesił gospodarkę rynkową" Spektakularne bankructwo? Wprost Dodano: 27 czerwca 2002, 13:56 0 0 Dzień po przyznaniu się do niewłaściwego zaksięgowania prawie czterech miliardów dolarów koncern WorldCom stanął na krawędzi bankructwa - największego w dziejach USA.
Heniek
6 lat temu
a na PLZ obsuwa, a takie sukcesy niby
dziadek
6 lat temu
A nas to uj obchodzi ,jaką kasą będą się dzielnie dzielić.Nam tylko czapka ryżu.