Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|

Synthos przepłacił za holenderski Ineos Styrenics. Przeprowadzi test na utratę wartości

37
Podziel się:

Okazuje się, że nie tylko państwowe firmy mają problemy z inwestowaniem dużych pieniędzy za granicą. Kontrolowany przez miliardera Michała Sołowowa Synthos przeprowadzi do 11 sierpnia testy na utratę wartości aktywów spółki nabytych w 2016 roku od grupy Ineos. Wydał na nie 80 mln euro.

Michał Sołowow, główny właściciel Synthosu
Michał Sołowow, główny właściciel Synthosu (Szymon Łaszewski / PAP)

Holenderski Ineos Styrenics, prowadzący produkcję polistyrenu spienianego w Holandii, Francji, Turcji i Szwajcarii kupiony został przez Synthos w maju 2016 r. Sprzedającym był jeden z głównych konkurentów Synthosa - Ineos Enterprises. Polska firma zapłaciła 80 mln euro pod koniec sierpnia 2016 r.

Teraz okazuje się, że aktywa nie były warte tyle, na ile je wyceniono.

"W wyniku przeglądu istotnych założeń dla efektów działalności w obszarze aktywów spółki nabytych w 2016 roku od Grupy Ineos, należy wskazać na istnienie ryzyka utraty wartości tych aktywów. W związku z powyższym spółka przeprowadzi niezwłocznie, tj. w terminie do dnia 11 sierpnia 2017 roku testy na utratę wartości tych aktywów" - podano w komunikacie spółki.

Zobacz także: Zobacz również: Jeden z najbogatszych Polaków zainwestował w rewolucyjną śmieciową technologię

Dotąd słyszeliśmy głównie historie o przepłaceniu za zagraniczne inwestycje ze spółek kontrolowanych przez państwo, czyli z Orlenu (Możejki), KGHM (kopalnia Sierra Gorda w Chile), Lotosu (strata na złożach ropy Yme w Norwegii), czy PKP Cargo (inwestycja w przewoźnika kolejowego w Czechach). Okazuje się, że prywatny też potrafi przepłacić.

Na wieści o prawdopodobnej korekcie wyceny aktywów i w oczekiwaniu na związane z tym straty giełda postanowiła przecenić akcje Synthosu. Spadły o prawie 5 proc. zaraz po południu w piątek.

Notowania Synthosu w ostatnim tygodniu

Grupa kapitałowa Synthos jest czołowym producentem surowców chemicznych w Polsce i Europie. Jest notowana na GPW od 2004 r.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(37)
kokos
6 lat temu
- Wyraźnie widać rękę zięcia z żoną. Te sposoby, to jak odcisk palca., Jeśli osobiście nie bierze Pan w tym udziału, to proszę sprawdzić, na co, / co Pan miał /, nie wzięto jeszcze pożyczek, a Pan w nieświadomości przez 40 lat będzie sobie spłacał, pod różnym tytułem. Ciąg dalszy jest bardzo łatwy do przewidzenia. Jak się Pan nie będzie starał, to straci Pan wszystko.
kocio
6 lat temu
Jak do niedawna sądzono, - drogo kupić , tanio sprzedać, - a źle się ożenić, potrafi każdy, - a okazuje się że nie. Można i na tym nieźle zarobić i przerobić fiskusa . Zważywszy że w/w pochodzi z kredytu, - czysty zysk jest wymierny na bieżąco. - Oczywiście procesy o zawyżenie ceny sprzedaży, między czasie, inwestycja - w straty, dotacje krajowe i UE, na restrukturyzacje, modernizację, zmiana profilu, i apiat od nowa : pożyczki, kredyty , itd, itp.
wiola
6 lat temu
koniunktura w budownictwie nadal trwa ale styropian ma szerokie zastosowanie niedługo skończą się eksperymenty w branży opakowań .Polistyren i polipropylen wróci jako podstawowy surowiec życzę powodzenia
Zbig
6 lat temu
[QUOTE] Spadły o prawie 5 proc. [/QUOTE]I czekamy na więcej.Chcę zobaczyć miny tych cwaniaków.
Ja
6 lat temu
80 mln euro Solowowa nie przewroci. Spokojnie.
...
Następna strona