Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Syria: Krwawa rozprawa z demonstrantami

0
Podziel się

Siły bezpieczeństwa otworzyły ogień do protestujących w mieście Banias. Są ofiary.

Syria: Krwawa rozprawa z demonstrantami
(PAP/EPA)
bDXTWofF

* *Wojsko, policja i uzbrojone przez rząd bojówki zabiły w mieście Banias w północno-zachodniej Syrii czterech uczestników demonstracji antyrządowych, rannych jest siedemnastu - podała agencja AFP.

Na zdjęciu prezydent Syrii Baszar-el-Asad* *

_ - To przesłanie od prezydenta Baszara el-Asada: każdy, kto odważa się domagać wolności, jest już martwy _ - powiedział pewien profesor uniwersytetu, którego cytuje korespondent AFP.

bDXTWofH

Syryjska agencja rządowa SANA nie informowała w niedzielę o ofiarach represji, lecz jedynie o śmierci oficera w zasadzce zastawionej w Banias przez _ uzbrojoną grupę _.

_ Uzbrojona grupa - pisze SANA - wciągnęła w zasadzkę _ na szosie Latakia-Tartu w obrębie miasta patrol wojskowy, zabijając oficera i raniąc kilku innych członków patrolu.

Wojsko i policja strzelały w niedzielę w Banias do uczestników kilku demonstracji, którzy zbierali się przed meczetami.

Represje wobec uczestników protestów, które zaczęły się w połowie marca na południu Syrii, pochłonęły już dziesiątki ofiar śmiertelnych. W ostatni piątek, nazwany przez przeciwników rządów partii BAAS i prezydenta Asada _ czarnym piątkiem _, zginęło w mieście Dara 37 uczestników demonstracji.

bDXTWofN

_ Przemoc stosowana przez reżim - napisała w niedzielę na łamach madryckiego _El Pais bliskowschodnia korespondentka dziennika - _ odniosła odwrotny skutek i przełamała barierę strachu. Mieszkańcy Dary przyszli masowo na pogrzeb zabitych demonstrantów _.

Policja otworzyła ogień do konduktu żałobnego. Władze syryjskie nadal zaostrzają kontrole i represje. - _ Nie sposób zrobić dwóch kroków na ulicy bez obawy, że cię aresztują _ - cytuje agencja Reutera wypowiedź mieszkańca Latakii.

Krajowa syryjska organizacja obrońców praw człowieka ogłosiła w sobotę nazwiska 30 spośród 37 śmiertelnych ofiar _ czarnego piątku _.

Zobacz także: ZOBACZ AMATORSKIE RELACJE Z SYRII (ang):
bDXTWofO

Syryjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w swym komunikacie zrzuciło odpowiedzialność za ofiary w Darze na _ prowokatorów, bandy uzbrojonych mężczyzn _, którzy zabili - według niego - 19 agentów policji.

Catherine Ashton, szefowa dyplomacji europejskiej, zwróciła się w sobotę do rządu syryjskiego o zaprzestanie represji wobec demonstrantów, a do prezydenta Baszara al-Asada o _ niezwłoczne przeprowadzenie istotnych reform _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/65/t131137.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/syria;rezim;uwodzi;muzulmanow,253,0,807421.html) Syria: Reżim uwodzi muzułmanów Władze Syrii zamknęły jedyne w tym kraju kasyno i wycofały się z decyzji, zakazującej nauczycielkom noszenia islamskich zasłon.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/142/t87694.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/w;zamieszkach;w;syrii;zginely;juz;123;osoby,150,0,806806.html) W zamieszkach w Syrii zginęły już 123 osoby W celu uśmierzenia protestów prezydent Baszar el-Asad zlecił dochodzenie w sprawie śmiertelnych ofiar starć.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/t136297.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/manifestacje;w;syrii;beda;kolejne,135,0,805511.html) Manifestacje w Syrii. Będą kolejne Tysiące Syryjczyków wznosiło w niedzielę w mieście Duma pod Damaszkiem hasła wolnościowe podczas pogrzebu ośmiu uczestników demonstracji prodemokratycznych zabitych w piątek przez siły bezpieczeństwa - podały agencje.
bDXTWogi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)