Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Syria nie zlikwiduje arsenału chemicznego w terminie

0
Podziel się:

Opóźnienie może wynieść kilka miesięcy - poinformowały źródła dyplomatyczne w Hadze.

Prorządowe demonstracje w Damaszku
Prorządowe demonstracje w Damaszku (PAP/EPA)

Damaszek zlikwidował do tej pory tylko 11 proc. swego arsenału broni chemicznej i nie zrealizował już kilku pośrednich terminów.

Syria poinformowała Organizację ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) z siedzibą w Hadze, nadzorującą realizację wynegocjowanego z Damaszkiem porozumienia w sprawie likwidacji arsenału chemicznego, że zakończy ewakuację 1,2 tys. ton środków wchodzących w skład gazów bojowych, zwanych substancjami _ priorytetu pierwszego i drugiego _, do końca maja - podaje AFP, powołując się na anonimowe źródła.

Oznacza to, że likwidacja tej broni jest opóźniona o kilka miesięcy w stosunku do harmonogramu przyjętego przez ONZ._ - To nie do zaakceptowania. Syryjczycy nieustannie wynajdują jakieś usprawiedliwienia dla swoich opóźnień _ - powiedział rozmówca AFP.

Według pierwotnych ustaleń reżim w Damaszku miał pozbyć się najbardziej niebezpiecznych substancji chemicznych (700 ton) do 31 grudnia 2013 roku, natomiast substancji _ priorytetu drugiego _ (500 ton) - do 5 lutego. Obu tych terminów Syria nie dotrzymała.

Władze Syrii zapewniają, że robią, co w ich mocy, ale opóźnienia wynikają z sytuacji wewnątrz kraju, która uniemożliwia transport substancji chemicznych. W Syrii od niemal trzech lat trwają walki między wojskami rządowymi a rebeliantami dążącymi do obalenia prezydenta Baszara el-Asada.

Zawarcie porozumienia w sprawie broni chemicznej uchroniło Syrię przed amerykańskim atakiem odwetowym za użycie pod Damaszkiem 21 sierpnia 2013 roku gazów bojowych, co spowodowało śmierć ponad tysiąca cywilów.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)