Notowania

syria
24.04.2013 22:07

Syria: podczas walk runął minaret meczetu Umajjadów

Minaret meczetu w Aleppo runął podczas walk między syryjskimi powstańcami a siłami wiernymi prezydentowi Baszarowi el-Asadowi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Tysiącletni minaret meczetu Umajjadów w Aleppo runął podczas walk między syryjskimi powstańcami a siłami wiernymi prezydentowi Baszarowi el-Asadowi - podały syryjskie media państwowe i działacze opozycyjni.

Minaret mający 45 m wysokości i cały meczet wraz ze starym miastem tworzyły cenny historyczny zespół, wpisany w 1988 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

W wojnie domowej w Syrii zginęło ponad 70 tys. ludzi. Zniszczeniu uległo wiele stanowisk archeologicznych i zabytków architektury.

Zawalenie się minaretu strony konfliktu przypisują jedna drugiej. Nie tylko charakterystyczny minaret na planie kwadratu padł ofiarą działań wojennych, zniszczeniu uległ wcześniej także w dużym stopniu sam wielki meczet i sklepione alejki sąsiadującego z nim suku Al-Madina, zadaszonego targowiska.

ZOBACZ RUINY MECZETU W ALEPPO:

Państwowa agencja syryjska SANA oskarżyła o zniszczenie minaretu powiązane z Al-Kaidą rebelianckie ugrupowanie islamistyczne Front Obrony Ludności Lewantu (Dżabhat al-Nusra), które poparło syryjską opozycję.

Według ugrupowań opozycyjnych minaret zawalił się po ostrzelaniu go przez wojskowy czołg. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podało, że wokół meczetu trwały w ostatnich tygodniach ostre starcia.

Kolumnady meczetu są zniszczone, a cenne relikwie muzułmańskie, m.in. skrzynka z kosmykiem włosów proroka Mahometa - złupione. Rebelianci podają, że uratowali rękopisy Koranu i ukryli je. Syryjski konflikt, trwający już trzeci rok, zagraża antycznym ruinom i zamkom w całym kraju.

Czytaj więcej w Money.pl
Poważne oskarżenia o stosowanie trotur Jak pisze agencja Reutera, tortury, porwania i egzekucje stały się codziennością w pogrążonej w wojnie domowej Syrii.
Dzieci wśród ofiar bombardowania Aleppo Samolot wojskowy zbombardował zachodnią część dzielnicy Maksud, zabijając co najmniej 15 cywilnych osób - poinformowało Obserwatorium Praw Człowieka.
Tagi: syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz