Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sytuacja banków w tym roku nie gorsza niż w 2012

0
Podziel się:

Banki prognozują, iż przedsiębiorstwa będą inwestowały w swój rozwój i w związku z tym ich należności wobec banków wzrosną o 19 proc.

Sytuacja banków w tym roku nie gorsza niż w 2012
(peepo/iStockphoto)

Banki prognozują, że w 2013 r. ich zysk netto, jak i jakość portfela należności od przedsiębiorstw i od gospodarstw domowych będzie na podobnym poziomie, jak w 2012 r. Wzrost wyniku netto planuje ponad połowa banków - wynika z ankiety Komisji Nadzoru Finansowego.

KNF podał, że większość banków planuje w 2013 roku zwiększyć swoją działalność o 4 proc. (wyrażoną wzrostem sumy bilansowej).

Banki prognozują, iż przedsiębiorstwa będą inwestowały w swój rozwój i w związku z tym ich należności wobec banków wzrosną o 19 proc., w tym planowany jest wzrost o 25 proc. portfela kredytowego od dużych przedsiębiorstw oraz wzrost o 15 proc. portfela od małych i średnich przedsiębiorstw.

Jednocześnie banki przewidują 4-proc. wzrost portfela należności od gospodarstw domowych. W ramach tego portfela planowany jest niewielki (o 2 proc.) wzrost kredytów mieszkaniowych i wzrost kredytów konsumpcyjnych dla osób prywatnych o 8 proc.

Planowany jest znaczący wzrost bazy depozytowej pozyskiwanej od przedsiębiorstw (o 15 proc.). Banki planują, że depozyty gospodarstw domowych wzrosną o 7 proc. Banki planują również wzrost bazy depozytowej pozyskiwanej od sektora finansowego (o 5 proc.) oraz będą zwiększać swoje finansowanie, zaciągając kredyty wobec sektora finansowego (wzrost o 4 proc.)

Fundusze własne według banków wzrosną łącznie o 9 proc. na koniec 2013 roku, przy czym wzrost ten będzie determinowany przez wzrost funduszy podstawowych (o 12 proc.) przy jednoczesnym spadku funduszy uzupełniających (o 12 proc.) oraz spadku kapitału krótkoterminowego.

Według planów banków współczynnik wypłacalności dla całej grupy krajowych banków komercyjnych wzrośnie z 14,8 proc. do 14,9 proc.

Czytaj więcej w Money.pl
Tak może przepaść gotówka? Bankomaty... Jeśli podczas pobierania pieniędzy z bankomatu środki nie zostały wypłacone, należy to jak najszybciej zgłosić do swojego banku.
Wiadomo, kiedy będzie łatwiej o kredyt w bankach Komisja Nadzoru Finansowego pod koniec lutego zmieniła rekomendację T. Ma to ułatwić dostęp do kredytów.
Będzie łatwiej o kredyt w banku. KNF wydał rekomendację Nowe zalecenia umożliwiają m. in. stosowanie uproszczonych zasad oceny zdolności kredytowej klienta.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)