Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sytuacja na Bliskim Wschodzie wpłynie na wzrost cen paliw

0
Podziel się:

Według analityków, już w przyszłym tygodniu kierowcy zobaczą różnice na stacjach.

Sytuacja na Bliskim Wschodzie wpłynie na wzrost cen paliw
(Reporter)

Niepewność, jaka się wiąże z konfliktem syryjskim, spowoduje podniesienie cen paliw na polskich stacjach - twierdzą analitycy rynku. Według ich prognoz, w przyszłym tygodniu kierowcy za tankowanie benzyny czy ropy zapłacą kilka groszy więcej.

Jak zauważają eksperci paliwowi z e-petrol.pl, sytuacja na Bliskim Wschodzie napawa obawami wszystkich obserwatorów globalnych tendencji na rynku naftowym. Jak podkreślili, to spowodowało, że polskie rafinerie już odczuły w cennikach tę _ wojnę nerwów _.

_ - Zmiany, jakie ujrzeliśmy w hurtowych cenach paliw polskich operatorów były potężne, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę ich jednorazowe rozmiary. Z dnia na dzień zdarzały się podwyżki nawet o 100 zł za m sześc. paliwa. Obecna średnia ogólnopolska dla benzyny bezołowiowej 95 lokuje się na poziomie 4519 zł za m sześc., to jest mniej więcej 100 zł więcej niż w miniony weekend _ - zauważyli analitycy.

Zwrócili oni także uwagę, że w przypadku oleju napędowego podwyżka była jeszcze większa. Różnica wyniosła ok. 155 zł.

Eksperci przewidują, że w przyszłym tygodniu cena benzyny bezołowiowej 95 będzie się wahała między 5,57-5,69 zł za litr, a 98-ka może kosztować nawet 5,93 zł za litr. Według ich szacunków, za olej napędowy zapłacimy 5,54-5,65 zł za litr, a za autogaz 2,38 zł.

Podwyżki na polskich stacjach przewidują również analitycy z BM Reflex. Zgodnie z ich szacunkami, ceny detaliczne benzyny i oleju napędowego na stacjach mogą wzrosnąć średnio o około 7-10 gr na litrze. Zwrócili jednak uwagę, że jeżeli ropa będzie nadal drożeć ceny mogą być jeszcze wyższe. _ - To będzie oznaczało, że zostanie pobity zanotowany w lutym tegoroczny maksymalny poziom cen dla benzyny i ON, tj. odpowiednio 5,67 i 5,68 zł za litr _ - podkreślili.

Podobnie jak inni eksperci, podwyżki cen paliw według BM Reflex są związane z konfliktem bliskowschodnim i ograniczeń w dostawach ropy. Zwrócili uwagę, że spada także produkcja OPEC ze względu na mniejsze na mniejsze wydobycie ropy w Iraku i Libii.

_ - Sama Syria obecnie ze względu na embargo nie eksportuje w ogóle ropy naftowej. Z Syrią sąsiaduje Irak, drugi największy producent ropy naftowej w OPEC i szósty największy na świecie eksporter netto ropy. Niedaleko syryjskiej granicy biegnie ropociąg iracko-turecki (Kirkuk-Ceyhan), którym transportowane jest około 0,4 mln bbl/d (baryłek dziennie)ropy naftowej _ - zwrócili uwagę eksperci.

Czytaj więcej w Money.pl
Statoil interesuje się syberyjską ropą Norweski koncern paliwowy liczy, że do końca tego roku dojdzie do końcowego porozumienia z rosyjskim Rosnieft w sprawie zagospodarowania szelfowych złóż ropy w Rosji.
Mocny spadek sprzedaży. Winna szara strefa? Gwałtownie maleje sprzedaż na stacjach, ale też import surowca - alarmują eksperci rynku paliw.
Jednak można odliczać VAT od paliwa do... Właściciele półciężarówek mogą odliczać VAT zawarty w cenie paliwa - potwierdził wiceminister finansów Jacek Kapica.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)