Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gaz z rosji
17.06.2014 17:18

Sytuacja na Ukrainie. Na wschodzie kraju wybuchł gazociąg

Nie jest wykluczone, że eksplozja była następstwem dywersji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

W obwodzie połtawskim w środkowo-wschodniej części Ukrainy doszło do eksplozji gazociągu Urengoj-Pomary-Użhorod, którym transportowany jest gaz z Rosji między innymi do Słowacji.

Dokładna przyczyna wybuchu nie jest znana. Według wstępnych informacji, przekazanych przez służbę do spraw sytuacji nadzwyczajnych w obwodzie połtawskim, eksplozja była wynikiem rozszczelnienia gazociągu.

Agencja Interfax-Ukraina podała jednak, z powołaniem na źródła w milicji, że nie jest wykluczone, iż wybuch był następstwem dywersji.

Eksplozja nastąpiła około godziny 14:20 (13:20 czasu polskiego). Świadkowie mówią, że wybuchowi towarzyszył słup ognia o wysokości około 200 metrów.

Ukrtransgaz, spółka państwowa odpowiedzialna za tranzyt gazu przez Ukrainę, oświadczyła, że uszkodzenie gazociągu Urengoj-Pomary-Użhorod nie wpłynie na przesył tego paliwa do odbiorców w Europie Zachodniej.

Także rosyjski Gazprom zapewnił, że eksport gazu do Europy nie został zakłócony. Źródło w Gazpromie poinformowało, że surowiec skierowano równoległą rurą - podał Reuters.

Ukraina prowadzi obecnie negocjacje z Komisją Europejską na temat zwiększenia tzw. rewersowych dostaw gazu ze Słowacji. Ukraina chce kupować gaz w krajach unijnych, gdyż w poniedziałek przestała otrzymywać ten surowiec od Rosji.

Gazprom odciął dostawy gazu dla Ukrainy po tym, jak nie porozumiał się z Naftohazem w sprawie cen gazu, oraz spłaty ukraińskiego zadłużenia za zrealizowane dostawy.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: gaz z rosji, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz