Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sytuacja na ukrainie
23.06.2014 08:28

Sytuacja na wschodzie Ukrainy. Poroszenko rozmawiał z Merkel i Bidenem

Wiceprezydent USA Joe Biden wyraził zadowolenie z rozejmu jednostronnie ogłoszonego przez prezydenta Ukrainy, ale jednocześnie także zaniepokojenie, że zawieszenia nie respektują separatyści.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko rozmawiał wczoraj telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i wiceprezydentem USA Joe Bidenem o sytuacji na wschodzie Ukrainy po ogłoszeniu przez niego rozejmu - podała służba prasowa ukraińskiego przywódcy.

Petro Poroszenko poinformował Angelę Merkel, że mimo ogłoszonego przez niego rozejmu, prorosyjscy separatyści nie zaprzestali ataków, także z użyciem ciężkiej broni.

Ukraiński prezydent zwrócił także uwagę na ogromne znaczenie jakie dla rozwiązania konfliktu na wschodzie kraju ma pomoc oraz osobiste zaangażowanie ze strony Merkel i innych światowych przywódców.

Kanclerz Niemiec zapewniła Poroszenkę o swoim poparciu dla jego planu pokojowego.

W rozmowie telefonicznej z Poroszenką wiceprezydent USA Joe Biden wyraził zadowolenie z rozejmu jednostronnie ogłoszonego przez prezydenta Ukrainy, ale jednocześnie także zaniepokojenie, że zawieszenia nie respektują separatyści.

Biden powtórzył, że USA i ich partnerzy z G7 przygotowują kolejne sankcje gospodarcze wobec Rosji, które zostaną wprowadzone, jeśli Moskwa nie zatrzyma przepływu broni i bojowników na Ukrainę oraz nie wezwie separatystów do złożenia broni.

Prezydent Ukrainy przedstawił w piątek 15-punktowy plan mający na celu uregulowanie sytuacji na wschodzie kraju - w obwodach donieckim i ługańskim - gdzie od połowy kwietnia trwają walki sił rządowych z prorosyjskimi separatystami. Wcześniej w tym dniu Poroszenko ogłosił tygodniowe jednostronne zawieszenie broni w walkach z buntownikami. Separatyści nie przystali jednak na rozejm.

Wczoraj kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Francois Hollande rozmawiali telefonicznie z Władimirem Putinem. Oboje zaapelowali do rosyjskiego przywódcy, by bardziej zdecydowanie zaangażował się w pokojowe uregulowanie konfliktu na wschodzie Ukrainy. Mówili także o konieczności uszczelnienia granicy ukraińsko-rosyjskiej, by zatrzymać transport broni i uzbrojonych ludzi na wschodnią Ukrainę.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/213/m92117.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ukraina;chce;zablokowac;budowe;south;streamu,39,0,1567015.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Chcą zablokować budowę South Streamu Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk, przedstawiając projekt zmian prawnych, które pozwolą na zaangażowanie inwestorów z UE i USA w modernizację ukraińskiej sieci przesyłu gazu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/134/m202886.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/negocjacje;na;linii;rosja;-;ukraina;putin;popiera;plan;pokojowy,65,0,1568065.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Putin apeluje do rodaków. Tego jeszcze nie było Jednocześnie podkreśla, że decyzja ukraińskiego prezydenta o jednostronnym zawieszeniu broni nie powinna nosić charakteru ultimatum.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/160/m308384.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/sikorski;pozytywnie;ocenia;dzialania;ukrainy;w;konflikcie;z;rosja,227,0,1567971.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Sikorski dla FAZ: Ukraina stawia czoła agresji Minister pozytywnie ocenił także polsko-niemiecką współpracę w wymiarze międzynarodowym.
Tagi: sytuacja na ukrainie, petro poroszenko, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz