Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szansa na podwyżkę? Większość szefów da

0
Podziel się:

Kierujący zdecydowaną większością firm, mimo kryzysu zapowiadają podwyższanie płac.

Szansa na podwyżkę? Większość szefów da
(Dmitriy Shironosov/Dreamstime)

Jedna czwarta badanych przedsiębiorców nie planuje przeprowadzać w kolejnych miesiącach jakichkolwiek podwyżek. Pozostałe 74 proc. firm zamierza podnieść poziom płac średnio o 4 proc. Takie wnioski płyną z _ Raportu płacowego Sedlak & Sedlak 2012 _.

Z raportu wynika, że większość Polaków może spróbować szczęścia i pójść do szefa z prośbą o podwyżkę. Tylko ponad 25 proc. przedsiębiorstw działających w Polsce nie planuje podnieść poziomu wynagrodzeń do końca 2013 roku.

Spośród pozostałych organizacji, blisko 26 proc. deklaruje przeprowadzenie rewizji płac w styczniu 2013 r., a nieco ponad 15 proc. - w kwietniu 2013. Bez względu na poziom stanowiska, średnia deklarowana wysokość podwyżek to 4 proc._ _

_ - Na większości szczebli zatrudnienia, wyższe podwyżki wynagrodzeń zaplanowane są w polskich firmach. W przypadku specjalistów i kadry zarządzającej, do końca 2013 roku wynagrodzenia w rodzimych przedsiębiorstwach powinny wzrosnąć o 5 proc. - _komentuje Renata Kucharska-Kawalec z Sedlak & Sedlak. Dla stanowisk fizycznych i wsparcia zaplanowano 4,5 proc. zmianę poziomu płac. Natomiast w firmach o przewadze kapitału zagranicznego zaraportowano 4 proc. podwyżki - bez względu na szczebel zatrudnienia.

Najwięcej dostają prezesi i dyrektorzyNajwyższe płace otrzymują prezesi i dyrektorzy generalni. Mediana ich miesięcznych wynagrodzeń całkowitych wynosi 33 436 zł i jest o 28 proc. wyższa od płac dyrektorów jednostek biznesowych (26 091 zł). _ - W przypadku kadry menedżerskiej, kierownicy posiadający realny wpływ na kształtowanie polityki firmy zarabiają nawet o 59 proc. więcej, niż menedżerowie zatrudnieni na niższym poziomie - _komentuje Renata Kucharska-Kawalec z Sedlak & Sedlak. Najniższe stawki na tym szczeblu zatrudnienia otrzymują liderzy zespołu. Mediana ich miesięcznych wynagrodzeń całkowitych wynosi 5 224 zł.

Wśród pracowników fizycznych, najwyższe wynagrodzenia otrzymują pracownicy, którzy bardzo często szkolą mniej doświadczonych kolegów. Mediana ich płacy całkowitej wynosi 3 969 zł. Natomiast najwyższy procent premii (13 proc.) przyznawany jest doświadczonym pracownikom fizycznym.

Spośród grupy specjalistów, najlepiej zarabiają eksperci. Mediana wynagrodzenia całkowitego na tym poziomie wynosi aż 8 250 zł, a średnia wartość wypłacanych premii - 10 proc.

W przypadku doświadczonych pracowników wsparcia, a więc asystentów i pracowników działu, do najlepiej opłacanych sektorów należą maszynowy i motoryzacyjny. Średnio zarabiają od 4 600 do 4722 zł brutto. Doświadczeni specjaliści otrzymują najwyższe zarobki w branży IT - stanowią one średnio blisko 5000 zł brutto . Z kolei na stanowiskach kierowniczych najwyższe pensje wypłacają przedsiębiorstwa z sektora spożywczego. Średnio ponad 13000 zł.

Czytaj więcej w Money.pl
Co z gospodarką, cenami i płacami? Jest najnowsza prognoza NBP Raport banku rozmija się z zapowiedziami rządu. Będzie znacznie gorzej.
Dostali mniej gotówki, ale dochody im wzrosły Ogólny wzrost dochodów dyrektorów 100 największych firm, notowanych na londyńskiej giełdzie to skutek długoterminowych planów zachęt finansowych, które zastąpiły premie gotówkowe.
Wysocy zarabiają więcej? Są wyniki badań Naukowcy badali pracowników dużych korporacji w Melbourne, Nowym Jorku i Toronto pod kątem poziomu pewności siebie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)