Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podatki
09.03.2015 12:48

Szczurek chce mniej inwazyjnie pobierać podatki

Gdyby to wyszło, to czułbym się jak w niebie - skomentował szef BCC Marek Goliszewski odnosząc się do propozycji resortu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Tracz/Reporter)

_ - Celem jest to, by podatki zbierać w sposób jak najmniej inwazyjny i jak najmniej zaburzający działalność gospodarczą _ - mówił szef MF Mateusz Szczurek podczas poniedziałkowego spotkania w resorcie z przedstawicielami biznesu na temat transformacji administracji podatkowej.

Aktualizacja: 14:31

Szczurek wskazał jednocześnie, że skuteczne pobieranie podatków jest głównym celem aparatu skarbowego państwa i _ tak pozostanie _.

Przedsiębiorcy chcą płacić _ jak najwięcej podatków, ale nie przez to, że będą nakładane na nas kary, ale przez to, że nasze firmy będą się rozwijać _ - zapewnił prezes Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych prof. Andrzej Blikle. - _ Tutaj służby skarbowe i podatkowe mają ogromną rolę do odegrania _ - podkreślił.

_ Gdyby to wyszło, to czułbym się jak w niebie _ - skomentował szef BCC Marek Goliszewski odnosząc się do propozycji resortu. _ Zamiary, które państwo podejmujecie, idą w moim przekonaniu we właściwym kierunku i są bardzo dobre _ - mówił. Zastanawiał się jednocześnie, czy _ jak przekonać ludzi - zarówno przedsiębiorców jaki i urzędników - żeby to wdrażali? _.

Także przewodniczący Rady Towarzystwa Ekonomistów Polskich Ryszard Petru ocenił, że przedstawione pomysły są dobre, ale - zastrzegł - wszystko będzie zależało od tego, jak _ w praktyce to zadziała _. Zarazem zaznaczył, że _ trzeba odpowiedzieć sobie jednak na pytanie, skąd takie potrzeby, żeby był asystent, aby była informacja (...), to wynika z niejasności prawa podatkowego, z olbrzymiej przestrzeni na interpretacje i to jest problem _.

Natomiast wiceminister Jacek Kapica zadeklarował, że celem nowego systemu administracji podatkowej jest m.in. zmiana podejścia do podatnika. Przyznał, że w dotychczasowym systemie _ podatnik jako klient nie był widziany _, a liczyła się przede wszystkim egzekucja podatków.

Przyznał też, że ma świadomość, iż nowe zasady budzą różne _ obawy i wątpliwości _. _ Zorganizowaliśmy to spotkanie, licząc, że uda się rozwiać te obawy _ - powiedział Kapica. W Ministerstwie Finansów zorganizowano spotkanie przedstawicieli resortu z przedsiębiorcami dot. kierunków transformacji administracji podatkowej. Gospodarzami spotkania są minister finansów Mateusz Szczurek oraz wiceszefowie MF Janusz Cichoń i Jacek Kapica.

W spotkaniu biorą udział m.in. szef BCC Marek Goliszewski, przewodniczący Rady Towarzystwa Ekonomistów Polskich Ryszard Petru, prof. Andrzej Blikle - Prezes Zarządu Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych oraz Andrzej Sadowski - Prezydent Centrum im. A. Smitha.

Poniedziałkowe spotkanie ma być pierwszym krokiem do stworzenia platformy umożliwiającej merytoryczną dyskusję z liderami wiodących organizacji zrzeszających przedsiębiorców na tematy dotyczące relacji z administracją podatkową. Podczas spotkania zostaną przedstawione planowane kierunki zmian w funkcjonowaniu administracji podatkowej, a także zaprezentowane mają być główne elementy nowego systemu obsługi i wsparcia podatników, w tym projekt wzmocnienia Krajowej Informacji Podatkowej.

W zeszłym tygodniu Związek Przedsiębiorców i Pracodawców doniósł do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez ministra Szczurka oraz innych funkcjonariuszy publicznych Ministerstwa Finansów, m.in. wiceministra Kapicę.

Według ZPP przedstawiciele Ministerstwa Finansów mieli przekroczyć swoje uprawnienia, nakłaniając pracowników Izb Skarbowych do takiego prowadzenia kontroli, by kończyły się one nakładaniem na przedsiębiorców kar finansowych. Dowodem w sprawie ma być notatka _ Protokół z narady naczelników urzędów skarbowych województwa opolskiego z dnia 4 listopada 2014 r. w Izbie Skarbowej w Opolu _, która została przekazana do ZPP z anonimowego źródła.

Czytaj więcej w Money.pl
W weekend urzędnicy pomogą wypełnić PIT-y W urzędach przygotowano dodatkowe punkty informacyjne, a podatnicy będą mieli do dyspozycji również broszury informacyjne na temat zasad odliczania podatku czy przysługujących im ulg
Zmiany dotyczące nieujawnionych dochodów Nowe zasady opodatkowania przychodów bez pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych - wprowadzi projekt MF, którym zajmie się rząd.
Unikanie opodatkowania. Rząd szykuje zmiany Nowy projekt definiuje znaczną korzyść podatkową jako przekraczającą 50 tys. niezapłaconego podatku rocznie.
Tagi: podatki, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz