Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szczyt eurogrupy ma rozwiązać sprawę Grecji

0
Podziel się:

Eurogrupa spotyka się w sprawie Grecji. Pojawił się nowy sposób na rozwiązanie problemu. Chodzi o kolejny podatek.

Szczyt eurogrupy ma rozwiązać sprawę Grecji
(ec.europa.eu)
bEKwdTHF

Rynki oczekują, że liderzy eurogrupy podejmą dziś decyzje, które pozwolą Grecji uniknąć bankructwa. Tymczasem Niemcy studzą oczekiwania, wskazując, że szczyt nie rozwiąże wszystkiego. Przed groźnymi konsekwencjami braku zaangażowania przestrzega szef KE.

W przeddzień szczytu, w oczekiwaniu na zażegnanie groźby rozprzestrzenia się kryzysu strefy euro na Włochy i Hiszpanię, wzrosły notowania światowych giełd. Od kilku tygodni przedstawiciele strefy euro oraz bankierzy starają się _ dopiąć _ pakiet pomocowy dla Grecji, który przekonałby rynki, że kraj ten może uniknąć bankructwa. Przed opcją bankructwa mocno przestrzega Europejski Bank Centralny mobilizując liderów do rozwiązań utrzymujących wypłacalność Grecji na rynkach finansowych.

_ - Nikt nie powinien mieć złudzeń. Sytuacja jest bardzo poważna i wymaga zaangażowania od wszystkich stron szczytu. W przeciwnym razie konsekwencje będą odczuwalne we wszystkich zakątkach Europy i poza nią _ -powiedział wczoraj przewodniczący KE Jose Barroso, który apelował do liderów eurogrupy o wykazanie dziś _ europejskiej odpowiedzialności _.

bEKwdTHH

Wczoraj poprawiły się też notowania obligacji krajów strefy euro. Rynki oczekują, że w wyniku dzisiejszego szczytu eurogrupy fundusz ratunkowy strefy euro (EFSF) wykupi rządowe obligacje Grecji na rynku wtórnym oraz uruchomi _ prewencyjne _ linie kredytowe dla zagrożonych krajów eurolandu.

Wielkość drugiego pakietu pomocowego dla Grecji nieoficjalnie szacuje się na ok. 115 mld euro. Mimo kilkutygodniowych negocjacji z bankami kraje wspólnej waluty nie uzgodniły szczegółów zaangażowania sektora prywatnego w pomoc dla Grecji, na co od początku naciskają Niemcy. Opcja francuska mówi o zamianie przez prywatnych wierzycieli 70 proc. greckiego długu na 30-letnie obligacje (rollovers), a opcja niemiecka o zamianie greckich obligacji na papiery o wydłużonym o 7 lat okresie zapadalności. Były też propozycje wykupu i odroczenia spłaty greckiego długu przez Europejski Fundusz Stabilizacji Finansowej.

Jak napisał w środę _ Financial Times _, powołując się na unijnych negocjatorów, w przeddzień szczytu pojawiła się na stole nowa propozycja. Miałby to być podatek bankowy w eurostrefie, który pozwoliłby zebrać ok. 30 mld euro w ciągu trzech lat. Byłby to postulowany przez Niemcy i Holandię udział sektora prywatnego w pomocy dla Grecji.

Wiadomo już, że Angela Merkel i Nicolas Sarkozy porozumieli się co do kształtu pakietu pomocowego dla zadłużonej Grecji - podał rzecznik rządu Niemiec dziś w nocy. Nie zdradził jednak szczegółów.

bEKwdTHN

Rynek zdaje się wskazywać na czas jako kluczowy element pomocy dla Grecji. W ślad za spadkiem opłacalności greckich obligacji rządowych spadały notowania obligacji Włoch i Hiszpanii, wskazywanych jako kolejne kraje zagrożone kryzysem stabilności finansów publicznych. Międzynarodowy Fundusz Walutowy w swojej regularnej ocenie kondycji eurolandu wezwał do szybkiego działania w celu zatrzymania kryzysu, co jest _ kluczowe nie tylko dla strefy euro, ale także z globalnego punktu widzenia _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/147/t94099.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/barroso;zaapelowal;o;odpowiedzialnosc;na;szczycie;eurostrefy,165,0,877733.html) Bez tych decyzji Europa sobie nie poradzi Przed jutrzejszym szczytem strefy euro w Brukseli w sprawie pomocy dla Grecji przewodniczący Komisji Europejskiej zaapelował o _ odpowiedzialność europejską _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/2/t95746.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/merkel;europa;powinna;miec;wlasna;agencje;ratingowa,164,0,874404.html) Merkel chce, by Unia poszła śladem Chin Kanclerz Niemiec potwierdziła obietnicę, że pieniądze i oszczędności niemieckich obywateli pozostaną bezpieczne.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t123993.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/winiecki;bedzie;bankructwo;ale;polske;zahartowal;komunizm,165,0,873893.html) Winiecki: Będzie bankructwo, ale Polskę zahartował komunizm Z myślą o krachu wszyscy muszą się oswoić.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/201/t47305.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/clinton;usa;popieraja;narod;i;rzad;grecji,86,0,874326.html) Cięcia jak chemioterapia. Clinton wspiera Hillary Clinton wyraziła poparcie USA dla "narodu i rządu greckiego" w walce z kryzysem.
bEKwdTIi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)