Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Sylwia Wysocka
|

Szczyt FAO bez konkretów

0
Podziel się:

Do roku 2015 uczestnicy szczytu ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa chcą zahamować wzrost głodu na świecie.

Szczyt FAO bez konkretów
(PAP/EPA)
bEUMuTit

Uczestnicy szczytu Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa przyjęli deklarację o _ działaniach na rzecz wykorzenienia głodu na świecie _.

Zawarli w niej _ pięć zasad zrównoważonego globalnego bezpieczeństwa żywnościowego _ oraz zaapelowali do rządów krajów najbogatszych o zapewnienie państwom rozwijającym się obiecanych im pieniędzy.

_ Przyjmując tę deklarację jesteśmy zgodni co do konieczności przystąpienia do realizacji wszystkich niezbędnych działań na poziomie narodowym, regionalnym i globalnym, ze strony każdego państwa i rządu, aby natychmiast zatrzymać wzrost liczby ludzi dotkniętych głodem i znacznie ją obniżyć _ - stwierdzili uczestnicy obrad w ogólnikowym - jak podkreślają obserwatorzy - dokumencie, pełnym deklaracji dobrej woli, lecz pozbawionym konkretów. Pierwszą wymienioną przez nich zasadą jest dążenie do tego celu do roku 2015.

bEUMuTiv

Mowa jest także o konieczności wzmożenia wysiłków w walce z głodem i poprawy współpracy, przy jednoczesnym poszanowaniu interesów narodowych i regionalnych.

Kolejnym strategicznym celem, wymienionym w dokumencie, jest zmiana obecnej tendencji obniżania nakładów na rolnictwo, bezpieczeństwo żywnościowe i rozwój rolniczy oraz zwiększenie inwestycji w celu doprowadzenia do wzrostu produkcji rolnej.

Ponadto dokument zaleca wzmocnienie współpracy między różnymi instytucjami zajmującymi się bezpieczeństwem żywnościowym, a także czuwanie nad realizacją złożonych obietnic, między innymi podczas lipcowego szczytu G8 w L'Aquili we Włoszech.

Jeszcze przed szczytem FAO ogłosiło, że na walkę z głodem na świecie potrzeba pilnie 44 miliardów dolarów. W tej pierwszej przyjętej deklaracji nie wymieniono żadnych sum.

bEUMuTiB

Obserwatorzy zwracają uwagę na wystąpienie przywódcy Libii Muammara Kadafiego, który zarzucił dawnym potęgom kolonialnym hipokryzję oraz to, że _ złupiły _ Afrykę i inne kontynenty biedy.

Gospodarz spotkania, premier Włoch Silvio Berlusconi, uznał 10-minutowe przemówienie Kadafiego za _ rekord zwięzłości _.

bEUMuTiW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)