Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szczyt G8 bez Putina. Londyn zamiast Soczi?

0
Podziel się:

Rosji grozi utrata miejsca w gronie najbardziej uprzemysłowionych państw świata.

Władimir Putin
Władimir Putin (PAP/EPA/ALEXEY NIKOLSKY / RIA NOVOSTI)

Rosji grozi utrata miejsca w gronie najbardziej uprzemysłowionych państw świata - podał dziś niemiecki tygodnik Der Spiegel. Zamiast spotkania G8 w czerwcu w Soczi, USA, Niemcy i pozostałe kraje G7 chcą spotkać się w Londynie bez Rosji.

Rząd brytyjski zaproponował Londyn jako alternatywne miejsce spotkania - informuje _ Der Spiegel _ na swojej stronie internetowej, powołując się na źródło w niemieckim rządzie.

Na początku marca kraje zachodnie z powodu napiętej sytuacji na Ukrainie zawiesiły przygotowania do szczytu z udziałem Rosji (G8), który miał się odbyć w czerwcu w Soczi. Rosja uczestniczy w spotkaniach najbardziej wpływowych państw świata od 1997 roku. W tym roku miała być gospodarzem szczytu G8.

Jeżeli prezydent Rosji Władimir Putin nie zmieni swej polityki wobec Ukrainy, władze w Berlinie rozważają możliwość odwołania niemiecko-rosyjskich konsultacji międzyrządowych zaplanowanych na drugą połowę kwietnia w Lipsku - czytamy w _ Spieglu _. _ W obecnych warunkach inna decyzja nie miałaby sensu _ - powiedział redakcji anonimowy przedstawiciel rządu. Niemcy, tak jak inne kraje G7, uważają zapowiedziane na niedzielę referendum na Krymie za nielegalne.

Przywódcy państw grupy G7 potępili na początku marca _ jaskrawe pogwałcenie _ suwerenności Ukrainy przez Rosję i oświadczyli, że zawieszenie przygotowań do szczytu pozostanie w mocy _ do czasu, aż powstaną warunki sprzyjające do merytorycznych dyskusji na forum G8 _.

Oświadczenie w tej sprawie wydał Biały Dom w imieniu krajów wchodzących w skład grupy G7 (USA, Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Japonii i Wielkiej Brytanii), a także Unii Europejskiej. W skład grupy G8 wchodzi dodatkowo Rosja.

_ - My przywódcy Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Japonii, Zjednoczonego Królestwa, USA, a także przewodniczący Rady Europejskiej i przewodniczący Komisji Europejskiej wspólnie potępiamy jaskrawe pogwałcenie przez Federację Rosyjską suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy - głosi oświadczenie. - Zwracamy uwagę, że działania Rosji na Ukrainie są sprzeczne z zasadami i wartościami, jakimi kierują się grupy G7 i G8 _.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)