Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
szczyt g8
17.06.2013 22:23

Szczyt G8. Z globalną gospodarką nie jest dobrze

Tak wynika ze stanowiska przywódców największych światowych mocarstw zebranych dzisiaj na szczycie G8.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polaris/East News)

Przywódcy najbardziej wpływowych krajów, zebrani na szczycie G8 w Irlandii Płn., oświadczyli dziś, że globalne perspektywy ekonomiczne pozostają osłabione, choć dzięki m.in. działaniom podjętym przez USA, strefę euro i Japonię zmniejszono zagrożenia.

_ Ryzyko strat w strefie euro osłabło w minionym roku, ale nadal pozostaje ona w recesji _ - głosi komunikat wydany po dyskusjach na temat światowej gospodarki. Jak zaznaczyli przywódcy, pożądane jest dalsze zacieśnienie polityki strefy euro, w tym podjęcie kroków w kierunku zbudowania unii bankowej.

Przywódcy zwrócili też uwagę, że w USA sytuacja poprawia się, a deficyt znacząco się zmniejsza _ w kontekście konieczności dalszych postępów w kwestii zbilansowania polityki fiskalnej i inwestycji zorientowanych na stymulację wzrostu _.

Jak podkreślili, _ tempo konsolidacji fiskalnej powinno być zróżnicowane ze względu na warunki ekonomiczne w poszczególnych krajach _.

W oświadczeniu przywódcy G8 zwrócili także uwagę, że Japonia powinna zająć się kwestią zdefiniowania wiarygodnego średnioterminowego planu fiskalnego. Szczyt wezwał Japonię do reform strukturalnych i podjęcia kroków w celu zmniejszenia deficytu budżetowego, w następstwie nowej strategii banku centralnego, która zakłada wpompowywanie do gospodarki miliardów jenów.

Dzisiejsze oświadczenie wejdzie w skład końcowego komunikatu na zakończenie szczytu G8.

Wczesnym wieczorem około tysiąca działaczy - ekologicznych, socjalistycznych i na rzecz praw człowieka - wzięło udział w marszu do kompleksu hotelowego Lough Erne, w którym obradowali przywódcy, w tym prezydent Barack Obama. Wzywali do położenia kresu głodowi na świecie, zakazania szczelinowania wykorzystywanego do pozyskiwania gazu łupkowego oraz domagali się zwiększenia praw osób homoseksualnych.

Działacze zebrali się w pobliskim miasteczku Enniskillen, skąd wyruszyli w kilkukilometrowy marsz. Organizatorzy demonstracji zapowiadali, że planują trasę do ogrodzenia, otaczającego miejsce szczytu, i nie oczekują aktów przemocy. G8 towarzyszy jedna z największych w Irlandii Północnej operacji bezpieczeństwa, ale w czasie małej demonstracji, która rozpoczęła się w atmosferze fety, widać było stosunkowo niewielu policjantów.

Demonstranci pochodzili głównie w Irlandii Północnej albo Irlandii. Organizatorzy twierdzą, że wielu działaczy z zagranicy mogła zniechęcić lokalizacja szczytu oraz reputacja północnoirlandzkiej policji, uważanej za jedną z najbardziej zmilitaryzowanych w Europie.

W szczycie G8 biorą udział przywódcy Wielkiej Brytanii, USA, Niemiec, Francji, Włoch, Japonii, Rosji i Kanady oraz przedstawiciele Unii Europejskiej.

Czytaj więcej w Money.pl
Powołano Komitet Gospodarczy Myśli Strategicznej Janusz Piechociński podkreślał otwierając posiedzenie, że najważniejszym zadaniem Komitetu będzie wyznaczanie kierunków polityki gospodarczej
To będzie korzystne szczególnie dla Polski Jednym z ważniejszych tematów szczytu V4-Japonia ma być umocnienie stosunków ekonomicznych między Japonią a państwami Grupy Wyszehradzkiej.
Słabe wyniki tej gospodarki wpłynęły na giełdę Notowania indeksów giełdowych w Chinach spadły po raz ósmy z rzędu, co zrodziło obawy o odpływ kapitału.
Tagi: szczyt g8, usa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz