Notowania

szczyt klimatyczny
21.11.2013 06:30

Szczyt klimatyczny w Warszawie. Tusk: Polska będzie ciężko pracować

- Zdajemy sobie sprawę, że jako mieszkańcy całego globu musimy angażować się w kwestie ochrony klimatu - powiedział premier.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Polska, świadoma swoich interesów, będzie krajem zdeterminowanym i ciężko pracującym na rzecz konsensusu w sprawie ochrony klimatu - zadeklarował premier Donald Tusk po wczorajszym spotkaniu z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Munem.

_ Polska, i to zadeklarowałem panu sekretarzowi, świadoma swoich interesów i kontekstu energetycznego, w jakim funkcjonujemy, będzie krajem zdeterminowany i ciężko pracującym na rzecz konsensusu (ws. ochrony klimatu), bo zdajemy sobie sprawę, że szanując różne narodowe okoliczności wspólnie jako mieszkańcy całego globu musimy angażować się w kwestie ochrony klimatu; tutaj nie ma alternatywy _ - podkreślił Tusk na wspólnej konferencji prasowej z Ban Ki Munem.

Szef rządu wyraził zadowolenie, że sekretarz generalny ONZ docenił wysiłek Polski, że _ mimo szczególnej sytuacji energetycznej Polska rzeczywiście aktywnie pracuje na rzecz racjonalnego i skutecznego kompromisu w sprawie ochrony klimatu _.

Tusk zwrócił uwagę, że w 2008 roku razem z Ban Ki Munem otwierał szczyt klimatyczny w Poznaniu. _ Obaj widzimy, ile rzeczy udało się zrobić od tego czasu. Wiemy także, jak wielkim wyzwaniem jest budowa porozumienia w wymiarze globalnym na rzecz ochrony klimatu _ - powiedział premier.

Ban Ki Mun również podkreślał, że aby skutecznie chronić klimat, konieczna jest globalna solidarność. _ Żaden pojedynczy kraj, organizacja, nie może rozwiązać tego problemu samodzielnie, ale każdy pojedynczy kraj może odnieść korzyści z działań na rzecz ochrony klimatu _ - ocenił sekretarz generalny ONZ.

Wyraził nadzieję, że odbywający się w stolicy Polski szczyt klimatyczny ONZ przyniesie konkretne rezultaty i będzie bardzo ważnym etapem na drodze do szczytu w COP w 2015 roku, kiedy to - zaznaczył - oczekiwane jest podpisanie globalnego, wiążącego prawnie porozumienie w sprawie ochrony klimatu.

_ Zbyt często patrzymy przez wąskie krajowe perspektywy. Szczyt klimatyczny w przyszłym roku ma zrealizować nasze ambicje. Będziemy potrzebować wielkiego zapału i wysiłku, jeżeli w 2015 roku mamy osiągnąć porozumienie _ - ocenił Ban Ki Mun.

Wyraził nadzieję, że wszystkie państwa potraktują priorytetowo kwestię ochrony klimatu, zarówno jeśli chodzi o budżet jak i politykę. _ Wzywam świat rozwinięty, by pokazał w tym zakresie przywództwo polityczne. Kraje rozwinięte mają ogromne możliwości i powinny przewodzić poprzez przykład _ - podkreślił. Według sekretarza generalnego ONZ konieczne są zachęty ze strony rządu do budowania gospodarki opartej o niską emisję CO2.

Tusk poinformował ponadto, że poza kwestiami związanymi z ochroną klimatu rozmawiał z sekretarzem generalnym ONZ także o sytuacji w Syrii. _ Zarówno w kontekście międzynarodowej pomocy i koncepcji rozwiązania problemu syryjskiego, jak i zaangażowania naszych krajowych środków, które mogą służyć pomocą dla mieszkańców Syrii tak tragicznie poszkodowanych przez ten dramatyczny konflikt _ - powiedział szef rządu.

Ban Ki Mun poinformował, że przedstawił polskiemu premierowi informacje na temat konferencji dotyczącej pokojowego rozwiązania konfliktu syryjskiego, tzw. Genewa 2. _ Trzeba zrobić wszystko, aby ta konferencja odbyła się już w połowie grudnia _ - podkreślił sekretarz generalny ONZ.

Celem konferencji, nazywanej Genewa 2, na której zorganizowanie naciskają Rosja i USA, jest zgromadzenie przy stole rozmów delegacji zarówno syryjskiej opozycji, jak i reżimu w Damaszku. Konferencję wielokrotnie odkładano, m.in. z powodu sporów między światowymi mocarstwami, podziałów wewnątrz syryjskiej opozycji oraz nieprzejednanych stanowisk reżimu prezydenta Basara el-Asada i walczących przeciwko niemu rebeliantów.

Sekretarz generalny ONZ zaznaczył, że w rozmowie z premierem Tuskiem poruszył też kwestię sytuacji na Filipinach po tragicznym tajfunie Haiyan, który spowodował śmierć ok. 10 tys. ludzi oraz ogromne zniszczenia. _ Wzywam wszystkich ludzi na całym świecie, by okazali solidarność z Filipińczykami i by wnieśli swój wkład _ - powiedział Ban Ki Mun.

Sekretarz generalny ONZ pogratulował także Polsce 25 lat udanej transformacji politycznej i gospodarczej.

Wizyta Ban Ki Muna w Warszawie wiąże się z trwającym od 11 listopada w stolicy szczytem klimatycznym ONZ. Odbywający się na Stadionie Narodowym 19. szczyt klimatyczny ONZ potrwa do 22 listopada. W stolicy toczą się negocjacje nt. nowego porozumienia klimatycznego, które miałoby zacząć obowiązywać po 2020 roku. Ustalenia będą trwały jeszcze przez dwa szczyty, w Limie w 2014 r. i w Paryżu w 2015 r. W stolicy Peru ma być prezentowany projekt nowej umowy, a najdalej w maju 2015 tekst porozumienia.

Konferencje klimatyczne ONZ (tzw. COPy - Conferences of the Parties) to doroczne globalne szczyty, podczas których negocjuje się zakres działań na rzecz polityki klimatycznej. Polska organizowała już wcześniej szczyt klimatyczny ONZ w 2008 r. w Poznaniu.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: szczyt klimatyczny, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz