Notowania

Przejdź na
tarcza antyrakietowa
18.03.2013 17:13

Szef NATO: Najnowsze decyzje USA nie zagrażają tarczy w Europie

Zmiany w amerykańskich planach dotyczących obrony przeciwrakietowej nie osłabiają zobowiązań USA w sprawie budowy NATO-wskiej tarczy antyrakietowej w Europie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(World Economic Forum/CC/Flickr)

Zmiany w amerykańskich planach dotyczących obrony przeciwrakietowej nie osłabiają zobowiązań USA w sprawie budowy NATO-wskiej tarczy antyrakietowej w Europie - zapewnił w Brukseli sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.

Według Rasmussena sekretarz obrony USA Chuck Hagel, ogłaszając w piątek decyzje o zmianach w obronie przeciwrakietowej, podkreślił jednocześnie _ siłę i trwałość _ amerykańskich zobowiązań dotyczących tarczy antyrakietowej, budowanej wraz z NATO w Europie. _ - Zobowiązania te pozostają niewzruszone. Europejczycy nie odczują różnicy _ - zapewnił Rasmussen na konferencji prasowej.

Podkreślił też, że najnowsza decyzja Waszyngtonu _ nie ma nic wspólnego z Rosją _. _ - Zaproszenie dla Rosji do udziału w budowie systemu obrony antyrakietowej (w Europie) pozostaje aktualne. Zarówno Rosja, jak i kraje NATO skorzystałyby na tej współpracy. Mam nadzieję, że Rosja potraktuje poważnie naszą propozycję i ją przyjmie _ - powiedział szef Sojuszu.

Minister Hagel ogłosił w piątek, że w odpowiedzi na rosnące zagrożenie nuklearne ze strony Korei Północnej USA zamierzają wzmocnić swą obronę przeciwrakietową, umieszczając do roku 2017 na Alasce 14 dodatkowych pocisków przechwytujących.

Według szefa Pentagonu w tej sytuacji Stany Zjednoczone zmieniają plany realizacji ostatniej, czwartej fazy projektu tarczy antyrakietowej, czyli potencjalnego rozmieszczenia w Europie nieistniejących jeszcze przeciwrakiet SM-3 block IIB, przesuwając środki na inne cele. Rakiety te miały być zainstalowane m.in. w Polsce.

Hagel potwierdził zarazem, że Waszyngton urzeczywistni drugi i trzeci etap budowy systemu obrony przeciwrakietowej, przewidujący dyslokację jego elementów w Rumunii i Polsce. W Redzikowie pod Słupskiem ma powstać do 2018 r. baza tarczy.

Rasmussen powiedział w poniedziałek, że w obliczu niepokojących działań Korei Północnej doskonale rozumie działania USA i innych krajów, mające na celu wzmocnienie ochrony swoich obywateli. - _ Jesteśmy bardzo zaniepokojeni tym, co widzieliśmy ze strony Korei Północnej. Działania Korei Płn. zostały potępione przez całą społeczność międzynarodową, w tym Chiny. Reżim północnokoreański jest w izolacji _ - powiedział szef NATO.

Czytaj więcej w Money.pl
Amerykanie ustępują Rosji w sprawie tarczy Zmiany w ich projekcie budowy systemu obrony przeciwrakietowej nie wywołały w Moskwie euforii.
USA uległy Rosji. Jakie mogą być skutki? USA praktycznie anulowały ostatni planowany w Europie etap tarczy przeciwrakietowej, któremu sprzeciwiała się Rosja - pisze New York Times i twierdzi, że może to otworzyć drogę do współpracy z Moskwą.
NATO chce lepszej współpracy z Rosją Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen zaapelował do ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa o umocnienie współpracy Rosji z Sojuszem.
Tagi: tarcza antyrakietowa, tarcza, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz